„Polský“ chlapec Brad Keselowski

Dnes patří Brad Keselowski k nejtalentovanějším jezdcům ve startovním poli. Zástupy fanoušků jsou tak velké, asi jako zástupy jeho odpůrců. Letos jsme ho mohli hned dvakrát vidět ve velkých konfliktních situacích. Brad možná není schopen udržet nervy na uzdě, ale v jezdeckých výkonech je velmi schopný. Dokázaly mu jeho schopnosti vynést to nejcennější? Titul šampiona? Odpověď i na tuto otázku naleznete v následujícím článku.

Brad Keselowski se narodil 12. února 1984 v Michiganu. Celým jménem se jmenuje Bradley „Brad“ Keselowski. Jeho otec se jmenuje Bob a jeho matka Kay. Bob Keselowski odjel v nejvyšší soutěži v NASCAR pouze jeden závod a to v roce 1994 v  Poconu. Brad má bratra Briana, který je také závodník NASCAR. Naposledy se Brian objevil v závodě minulý rok ve Watkins Glenu. A pokud si stále lámete hlavu nad tím, je-li, nebo není-li Keselowski polské jméno, tak vězte, že je. Rodina Keselowských je polského původu. Teď ale k závodní kariéře Brada.

Brad_Keselowski_Loudon_NSCS_71413

Poprvé se podíval do NASCAR v roce 2004, když nastoupil do tehdy ještě Craftsman Truck série. Odjel 8 závodů z 25. V roce 2005 už odjel celou sezónu, ale příliš se mu nedařilo, skončil celkově na 21. místě. V Craftsman sérii (Camping World) se objevil i v letech 2006 – 2010, 2012 – 2014 . Celkem nasbíral jednu jedinou výhru a to v letošním roce. Odjel celkem 62 závodů.

V roce 2006 se mu otevřely dveře do Busch série. V té době mu bylo pouhých 22 let. První sezóna se mu moc nevydařila, ale to bylo způsobeno tím, že odjel pouze 7 závodů. V sezóně 2007 už podával lepší výkony. Odjel 27 závodů z celkových 35, celkově obsadil 25. místo. V letech 2008 – 2010 zde odjel celou sezónu. V roce 2010 získal svůj první titul. Naprosto dominoval, 6x vyhrál a druhého Carla Edwardse porazil o 445 bodů. Této sérii se věnuje dodnes. V letošní sezóně nasbíral 5 vítězství. Celkem jich má na svém kontě už 32.

V roce 2008 poprvé usedl na dva závody (Texas, Homestead) do vozu nejvyšší série. Angažoval ho známý tým Hendrick Motorsports. Jeho číslo bylo #25. Celkově skončil na 57. místě a získal 200 bodů. V roce 2009 dával přednost spíše sérii Nationwide (Xfinity) a proto odjel v sérii Sprint Cup pouze 15 závodů. Co je pozoruhodné, že za tento rok vystřídal tři týmy (Phoenix Racing, Hendrick Motorsports, Penske Racing). I přesto, že odjel pouze malý počet závodů, dokázal vyhrát a to na slavné superspeedway – Talladega. V roce 2010 usedl do vozu číslo #12 a jezdil pro tým Penske Racing. Odjel všech 36 závodů, ale žádný z nich se mu nepodařilo vyhrát. Celkově skončil na 25. místě a získal 3485 bodů.

Nemusel však smutnit, v tom samém roce odjezdil všechny závody i v sérii Nationwide, ve které získal titul. V roce 2011 opět usedl do vozu týmu Penske Racing, ale zvolil si číslo #2, pod kterým ho vídáme i dnes. V tomto roce se začal jeho talent projevovat naplno. Skončil celkově na 5. místě. Nasbíral 2319 bodů, 3x dokázal zvítězit (Kansas, Pocono a Bristol). Na Tonyho Stewarta ztratil 84 bodů a porazil i velikána jako je třeba Jimmie Johnson. V roce 2012 opět usedl do vozu #2 týmu Penske Racing. Začátek sezóny mu moc nevycházel. Hned v úvodním závodě v Daytoně skončil na 32. místě. Průběhem sezóny se ale začaly jeho výsledky zlepšovat. Brad také těžil z problémů ostatních. Jeho asi největší konkurenti byli Clint Bowyer a Jimmie Johnson. Titul se k Bradovi naklonil poté, co Jimmie Johnson měl v předposledním závodě ve Phoenixu kontakt se zdí. Brad zachoval chladnou hlavu a v Homesteadu si dojel pro svůj první titul v nejvyšší sérii NASCAR Sprint Cup. V té době mu bylo 28 let. V sezóně získal krásných 2400 bodů a 5x slavil vítězství na Victory Lane (Bristol, Talladega, Kentucky, Chicago a Dover). Bradovi se tak určitě splnil jeho velký sen. Navíc dal tímto titulem hezký dárek na rozloučenou vozům Dodge, kteří v roce 2012 zářili v nejvyšší sérii NASCAR naposledy. (O jejich návratu do Sprint Cupu se prozatím nehovoří.)

NASCAR Sprint Cup Series Ford 400

Do sezóny 2013 vstoupil tradičně s číslem #2 a týmem Penske Racing. Úvod se mu vyvedl, ale potom začal kazit závody a vyplynulo z toho to, že nepostoupil vůbec do Chase for the Cup, což pro úřadujícího šampiona nebylo vůbec dobré. Celkově skončil na 14. místě a získal 1041 bodů.

První polovina sezóny 2014 nasvědčovala tomu, že by Brad mohl titul obhájit. Lehce si zajistil postup do vyřazovacích bojů. V prvním kole vyřazovacích bojů si hned zajistil postup do druhého kola, když vyhrál v Chicagu. Ovšem první dva závody pokazil a jeho šance na postup byly před Talladegou mizivé, jenomže Brad dokázal v Talladeze vyhrát a tak postoupil. V dalším kole eliminačních bojů takové štěstí už neměl. Dokonce se dvakrát dostal do po-závodního vyřizování sporů. Nejprve měl problém se Stewartem, Hamlinem a Kensethem v Charlottě, a potom s Jeffem Gordonem v Texasu. Tento incident byl prohnán snad všemi motoristickými médii. Celkově skončil letos Keselowski na 5. místě. Vyhrál 6 závodů a získal 2361 bodů, rozhodně s ním musí být v následujících sezónách počítáno.

Celkem si Brad v nejvyšší sérii odjel již 197 závodů. Získal 16 vítězství a 8 pole postion. Rozhodně Keselowski ukazuje své ambice a fakt, že čas jeho slávy určitě přijde. Máme se na co těšit.

Napsat komentář