Závodní okruhy

bristol

Největším specifikem závodů NASCAR jsou oválné tratě, na kterých se závody odehrávají.  Závodní okruhy, nebo chcete-li ovály, se mohou laikům zdát na první pohled stejné a nudné. Když se ale na jednotlivé okruhy podíváme, zjistíme, že každá dráha je výjimečná, ať už díky délce, klopení, nebo ostrosti a tvaru zatáček. Žádná trať nemá naprosto identickou sestru.

DĚLENÍ OVÁLŮ
Mezi základní typy oválů patří Quad-ovály, D-ovály, Klasické ovály a Tri-ovály. Zařadit ovály do daných kategorií není lehké, protože tratě často díky svým vlastnostem zapadají do více kolonek. Kromě těchto čtyř základních dělení je zde potom ještě několik dalších podkategorií a označení, jako například Doglegy, Tri-ovály s Doglegy, Rovály, Paper-clips ovály a další. My se ale budeme držet těchto čtyř základních kategorií.

 

Mezi klasické Quad-ovály patří například Charlotte Motor Speedway nebo Texas Motor Speedway. Quad-ovály se často také dají zařadit do kategorie Tri-oválu s dvojitým doglegem. Dogleg je mírné zakřivení na jedné z rovinek, ukázkovým doglegem může být ovál Phoenix International Raceway.

Texas Motor Speedway | Quad-ovál

Texas Motor Speedway | Quad-ovál

D-ovály tvarem tratě připomínají písmeno „D“, ze zástupců jmenujme Auto Club Speedway ve Fontaně. Zadní rovinka je na těchto oválech rovná, kdežto přední vypouklá.

Auto Club Speedway | D-ovál

Auto Club Speedway | D-ovál

Klasický ovál je téměř dokonale souměrný, ukázkovým klasickým oválem je například Martinsville, kterému se přezdívá Paperlip (kancelářská sponka). Dalším zástupcem je Coloseum mezi ovály – Bristol Motor Speedway.

Bristol Motor Speedway | Klasický ovál

Bristol Motor Speedway | Klasický ovál

Opravdu poctivý Tri-ovál nelzneme v současnosti v závodním kalendáři nejvyšší série NASCAR Sprint Cupu pouze jeden a to Pocono Raceway. Pocono, nazývané „Tricky Triangle“ je totiž trojúhelník. Má tedy pouze tři zatáčky, nikoli čtyři jak je tomu na jiných oválech. Do tri-oválových tartí potom můžeme zařadit například i okruh Daytona International  Speedway nebo Phoenix International Raceway.

Pocono Raceway | Tri-ovál

Pocono Raceway | Tri-ovál

SUPERSPEEDWAYS
Označení Superspeedway mívají v přídomku ty nejrychlejší tratě, na které se závoďáky NASCAR během sezóny podívají. Mezi ty nejznámější a nejrychlejší ovály patří Daytona International Speedway a Talladega Superspeedway. Na těchto monstrech se dosahovalo vždy nejzávratnějších rychlostí a podle toho vypadaly i případné kolize. Díky tomu si tyto ovály získaly u diváků značnou popularitu. No a také právě proto došlo ze strany NASCAR k omezení rychlosti. Nejedna Superspeedway si tak pod své jméno připsala označení „restrictor plate track“, tedy místo, kde jsou nařízeny restrictory, neboli omezovače rychlosti.

KLASICKÉ ZÁVODĚNÍ
V závodním kalendáři Sprint Cupu nalezneme pouze dva klasické okruhy. Jedním z nich je Sonoma Raceway v Kalifornii a druhým Watkins Glen International v New Yorku.

AKTIVNÍ OKRUHY V ZÁVODNÍM KALENDÁŘI SÉRIE SPRINT CUP

(kliknutím na obrázek zobrazíte informace o okruhu)

2Atlanta

5AutoClub

8Bristol

21Darlington

1Daytona

12Dover

23Homestead

13Charlotte

22Chicagoland

19Indianapolis

11Kansas

17Kentucky

3LasVegas

6Martinsville

15Michigan

18NewHampshire

4Phoenix

14Pocono

9Richmond

16Sonoma

10Talladega

7Texas

20WatkinsGlen

Napsat komentář