Okruhy v závodním kalendáři NASCAR 5. část

Dnes se naposledy prostřednictvím seriálu Okruhy v závodním kalendáři NASCAR podíváme na závodní tratě, které navštěvuje nejvyšší série NASCAR Sprint Cup. Naše cesta dnes bude zakončena třemi závodišti – monstrem v Talladeze, oválem v Texasu a klasikou ve Watkins Glen.

Talladega Superspeedway

Tento závodní komplex se nachází severně od města Talladega ve státě Alabama. Tri-ovál o délce 2,66 míle (4,28 km) je nejdelším oválem v závodním kalendáři NASCAR a patří  k velmi oblíbeným tratím. Jak napovídá samotný název – „Talla“ je superspeedway – délka a neuvěřitelné klopení ( první a druhá zatáčka 33 stupňů, třetí a čtvrtá 32,4-32,5, tri ovál 16 a zadní rovinka 3 stupně) umožňuje vozům dosahovat neuvěřitelných rychlostí. Bill Elliott se zde jenom při kvalifikaci dokázal prohnat rekordní rychlostí 342,483 km/h a to v dávném roce 1987.

Dnes už se Talladega řadí mezi tratě, kde se používají z bezpečnostních důvodů omezovače rychlosti. Možná, že právě proto už se zde neodehrává takové drama jako v dnech minulých.

Ovál se začal stavět v květnu roku 1968, o rok později, 13. září 1969 byla Talladega otevřena. Náklady na stavbu se činily čtyři milony amerických dolarů. Od roku 1969 do roku 1989 nesla „Dega“ název Alabama International Motor Speedway. Inaugurační závod vyhrál Richard Brickhouse.

Mezi hlavní události kromě závodů všech tří nejvyšších sérií NASCAR, patří například i závody ARCA. Kapacita tribun dnes čítá 80.000 fanoušků.

O Talladeze se mluví jako o prokletém závodišti. Jeden z důvodů je prý i fakt, že místo, kde se okruh nachází bylo dříve indiánským pohřebištěm. Nesčetně tragických událostí tak ti pověrčiví přisuzují právě tomu. V roce 1973 dokonce jezdec Bobby Issaac nedokončil závod a odstavil svůj vůz v 90. kole, protože prý slyšel hlasy, které mu radily, ať tak učiní.

Nejvíce výher má napříč historií na triku Dale Earnhardt, jeho syn potom drží rekord ve vítězstvích jdoucích za sebou (4). Junior má na kontě celkem pět výher, z aktivních jezdců ale vede statistiku Jeff Gordon s šesti výhrami.

Mimo jiné právě v Talladeze vznikl pojem „Big One“ pro označení velkých nehod. Do roku 1990 se těmto nehodám říkalo „major“ nebo „terrific“ (parádní). A právě díky nehodě v tomto roce začal být o tyto nehody velký mediální zájem. O sedm let později se už hovořilo o „Big wreck“. Historicky první Big One potom spatřila světlo světa s tímto jménem v roce 2000.

Talladega1

2013 NASCAR Sprint Cup Series Talladega

Talladega3

Texas Motor Speedway

Nebo také The Great American Speedway leží nedaleko města Fort Worth ve státě Texas. Trať o délce 1,5 míle (2,4 km) se zde začala stavět v dubnu roku 1995, 29. února 1996 bylo dostaveno. Náklady se vyšplhaly na 250 milionů amerických dolarů. A náklady na výstavbu zde nejsou jediným vysokým číslem. Texas se může pochlubit kapacitou tribun, parádních cca 190.000 míst. Dispozičně pak můžeme Texas přirovnat k oválům jako je Atlanta Motor Speedway nebo Charlotte Motor Speedway.

Na Texaský ovál se pravidelně kromě NASCAR vrací i série IZOD. Klopení v zatáčkách je 24 stupňů.

První závod nejvyšší série NASCAR se zde odjel v roce 1997 a vyhrál jej Jeff Burton s vozem Ford Thunderbird.

Z aktivních jezdců má dnes nejvíce výher Jimmie Johnson (4), nejvíce dojezdů v TOP5 Matt Kenseth (13) a v TOP10 shodně po sedmnácti Kenseth s Johnsonem.  Jeff Gordon v Texasu odstartoval již dvacet osmkrát a má tak i nejvíce odkroužených kol (8330). Nejvíce kol strávených ve vedení má potom již zmíněný Jimmie Johsnon ( 889).

V Texasu dokonce natáčel svou reportáž o NASCAR Richard Hammond z televizního pořadu Top Gear. Rozhodně doporučuji shlédnout:

A protože Texas je „státem kovbojů“ tak zde vítěz tradičně střílí z koltů a má přitom klasický klobouk. I trofej v podobě kovbojské boty vypovídá o tradicích, kterých se zde jen tak nevzdají.

Dickies 500

Texas2

Texas3

Watkins Glen International

Naší poslední zastávkou bude druhá klasika v závodním kalendáři. Závodiště se nachází poblíž stejně zvaného města Watkins Glen v New Yorku. Nedaleko leží i jezero Seneca. Aktivně se zde závodí od roku 1956. Prohání se zde nejen vozy NASCAR. Pravidelně se sem vrací i IMSA United SportsCar Championship a v letech 1961-1980 se zde jezdil závod Formula One Grand Prix USA. V minulosti se zde prohánělo sérií a jezdeckých  legend na desítky.

Trať má hned šest uspořádání. Vozy NASCAR využívají tzv. Short Course  – 2,45 míle dlouhá trať, která čítá jedenáct/ deset zatáček. Zatáčky jsou potom klopeny v rozmezí od šesti do deseti stupňů.

První závod pod záštitou NASCAR se zde konal 8. dubna 1957 a vyhrál jej Buck Baker. Tehdy činila jeho odměna za výhru 4.395 dolarů. V roce 2014 vyhrál závod AJ Allmendinger a Inkasoval 214.173 dolarů.

Míst k sezení je tu po skromnu 41.000.  Nejvíce výher z aktivních jezdců má Jeff Gordon společně s Tony Stewartem – shodně po čtyřech. Ze značek automobilů potom vede Chevrolet se sedmnácti výhrami. Druhý Ford na něj ztrácí deset výher. Nejvíce startů (22) si zde prožil Michael Waltrip, Terry Labonte, Mark Martin a také Jeff Gordon. Právě Gordon se tak příští rok stane rekordmanem v počtu startů na této trati. Navíc má z těchto mužů i nejvíce kol strávených ve vedení, dnes to činí 262 kol.

V letech 1962, 1965 a 1967 zde bylo jakési černé období, během závodů SCCA National zde zemřeli hned čtyři jezdci – Američané Bud Faust, Harold, Woods, Edward Mathias a Martin Krinner.  Toto černé období zasáhlo i NASCAR. V roce 1991 nedokončil závod JD McDuffie, osudnou se mu stala pátá zatáčka.

Cheez-It 355 at The Glen

WatkinsGlen2

WatkinsGlen3

To je z tratí, které navštěvuje nejvyšší série NASCAR vše. Závodní kalendář se mění, dnes spíše termínově. Nicméně v minulosti navštěvovala nejvyšší série NASCAR mnohem více tratí. Určitě si o nich v budoucnu povíme. Jsou to sice tratě, na nichž se již nezávodí, ale také se na ně nezapomíná.

Okruhy v závodním kalendáři NASCAR 1. část
Okruhy v závodním kalendáři NASCAR 2. část
Okruhy v závodním kalendáři NASCAR 3. část
Okruhy v závodním kalendáři NASCAR 4. část

2 Comments

  1. Kmonislav napsal:

    Skoro pět milionů za závod je trochu moc.To inkasujou přední jezdci za celou sezónu. Allmendinger inkasoval za vítězství 214 173 dolarů.

    • Romana Kefurtová napsal:

      Ano, správně, je to chyba… Děkujeme za upozornění, vše upravíme. Námi uvedená částka 4.969.178 dolarů je totiž náklad na závod. Trochu jsme to pomíchali.

Napsat komentář