Ohlédnutí za sezónou Camping World Truck Series

Osmadvacátá sezóna Camping World Truck Series nabídla opět krásnou podívanou a ve Phoenixu byly k vidění tvrdé souboje o titul šampiona. Pojďme si dnes připomenout to nejzajímavější z letošního ročníku.

Sezóna již tradičně odstartovala třetí víkend v únoru nočním kláním na Daytona International Speedway. O vítězi se rozhodlo až v overtime finishy a stal se jím Zane Smith, který minulou sezónu ukončil jako vice šampion.

Poté bylo na programu dalších patnáct závodů základní části. V nich došlo k několika změnám oproti minulým ročníkům. Po desetileté odmlce jsme se podívali na Sonoma Raceway a zde jediné vítězství sezóny získal Kyle Busch. Do kalendáře přibyla i další klasická trať Mid-Ohio, která leží  nedalo Lexingtonu. Zde se zadařilo dalšímu part-time jezdci Ryanu Preecovi. Ten vyhrál jak kvalifikaci, tak vedl v závodě nejvíce kol a zároveň si dojel pro své druhé vítězství v sérii Trucků.NASCAR Camping World Truck Series O'Reilly Auto Parts 150

Během základní části se do série podívalo i několik jezdců z Cup Series jako William Byron, Kyle Larson, Alex Bowman, Ross Chastain, Joey Logano, Austin Dillon, Harrison Burton, Chase Elliott, Bubba Wallace, Daniel Suarez či již zmiňovaný Kyle Busch. Po Buschovi se na Victory Lane dokázal probojovat už jen Ross Chastain (Charlotte Motor Speedway), Todd Gilliland (Knoxville Raceway) a William Byron (Martinsville Speedway).

Šampionem základní části se s přehledem stal Zane Smith. NASCAR Camping World Truck Series Heart of America 200

Playoff odstartovalo na další novince kalendáře, na 0,686 míle dlouhém oválu Lucas Oil Indianapolis Raceway Park. Do playoff se probojovali Zane Smith, Chandler Smith, Ben Rhodes, John Hunter Nemechek, Stewart Friesen, Christian Eckes, Ty Majeski, Carson Hocevar, Grant Enfinger a Matt Crafton. První část se odjela na již zmíněné Lucas Oil Raceway, poté následovalo klání v Richmondu a Kansasu. Po první části jsme se rozloučili s Mattem Craftonem a Carsonem Hocevarem.

Druhá část playoff Round of 8 odstartovala v Bristolu, poté se jezdci poprali o body na mocné Talladeze a s dalším kvartetem jezdců jsme se rozloučili v Homesteadu. Tato část se vůbec nepovedla Johnu Hunteru Nemechkovi, ve všech kláních dokončil mimo Top 10 a musel se s vidinou titulu rozloučit. O jeden jediný bod do finále nepostoupil Grant Enfinger na úkor loňského šampiona Bena Rhodese.

Finálové kvarteto (Zane Smith, Chandler Smith, Ty Majeski a Ben Rhodes) si to tak namířilo do Arizony na Phoenix Raceway rozdat o titul šampiona. Krásné souboje byly k vidění po celý závod a ještě deset kol před cílem všichni zmiňovaní bojovali o vítězství. Své naděje však po chybě ztratil Ty Majeski. Nejlépe zvládl poslední restart Zane Smith a byl to právě on, kdo se raduje z titulu šampiona.GettyImages-1439094195

Z titulu mezi vlastníky se raduje tým Front Row Motorsports a titul značek získala s přehledem Toyota. Jezdci této značky dominovali ve dvanácti závodech, druhý Ford v šesti a třetí Chevrolet v pěti.

Tato sezóna byla zároveň poslední, kterou zaštiťovala společnost Camping World. Roli od nadcházející sezóny zastoupí výrobce nářadí Craftsman, který byl zároveň u zrodu této série v roce 1995.

     Top momenty

Nejdramatičtější situace ročníku se odehrála během podzimního klání na Talladega Superspeedway. Motor vozu Jordana Andersona nevydržel nápor v první-druhé zatáčce a začal hořet. Než dokázal Anderson vůz zpomalit, plameny už šlehaly uvnitř kokpitu. Jezdec se nicméně snažil dostat z vozu ještě před samotným zastavením a když byl vylezlý z okénka, narazil ještě v poměrně velké rychlosti do vnitřní lemující zdi. Po vystoupení seskočil z ochranné safer bariéry a složil se na zem. Nakonec utrpěl popáleniny prvního až druhého stupně na nohách a rukách. Po několika dnech v nemocnici byl propuštěn.

Nejtěsnější dojezd sezóny se odehrál v Charlotte, kde Ross Chastain vyhrál o 0,102 sekundy nad Grantem Enfingerem. Naopak nejvyšší rozestup mezi dvěma jezdci na šachovnicové čáře byl v Homesteadu, kde Ty Majeski najel na druhého Zane Smithe 4,524 sekundy.

Podle takzvaných loop dat společnost NASCAR již několik let zveřejňuje počet předjetí během zelených kol. Nejvíce předjížděcích manévrů bylo zaznamenáno v podzimní Talladeze, konkrétně 4005! Průměrem to vychází na 67,9 předjetí během jednoho kola. Naopak nejméně předjetí bylo zaznamenáno na krátkém oválu v Rcihmondu – 679 předjetí (3 během jednoho kola).

Sezóna 2023 odstartuje v pátek 17. února nočním kláním na Daytona International Speedway.

Kalendář 2023

PDatumOkruhZávodVítěz
117. únoraDaytona International SpeedwayNextEra Energy 250Zane Smith
23. březnaLas Vegas Motor SpeedwayVictoria's Voice Foundation 200Kyle Busch
318. březnaAtlanta Motor SpeedwayFr8Auctions 208Christian Eckes
425. březnaCircuit of the AmericasXPEL 225Zane Smith
51.dubnaTexas Motor SpeedwaySpeedyCash.com 250Carson Hocevar
68. dubnaBristol Motor SpeedwayWeather Guard Truck Race on DirtJoey Logano
714. dubnaMartinsville SpeedwayLong John Silver's 200Corey Heim
86. květnaKansas SpeedwayHeart Of America 200Grant Enfinger
912. květnaDarlington RacewayBuckle Up South Carolina 200Christian Eckes
1020. květnaNorth Wilkesboro SpeedwayTyson 250Kyle Larson
1126. květnaCharlotte Motor SpeedwayNorth Carolina Education Lottery 200Ben Rhodes
123. červnaWorld Wide Technology RacewayToyota 200Grant Enfinger
1323. červnaNashville SuperspeedwayRackley Roofing 200Carson Hocevar
148. červenceMid-OhioO'Reilly Auto Parts 150Corey Heim
1522. červencePocono RacewayCRC Brakleen 150Kyle Busch
1629. červenceRichmond RacewayWorldwide Express 250Carson Hocevar
Round of 10
1711. srpnaLucas Oil RacewayTSport 200Ty Majeski
1827. srpnaMilwaukee MileClean Harbors 175
198. záříKansas SpeedwayKansas Lottery 200
Round of 8
2014. záříBristol Motor SpeedwayUNOH 200
2130. záříTalladega SuperspeedwayLove'S RV Stop 250
2221. říjnaHomestead-Miami SpeedwayBaptist Health 200
Championship 4
233. listopaduPhoenix RacewayLucas Oil 150

Fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář