O 75 bodů lehčí Ryan Newman

USATSI_8450291_168381093_lowres

Jak dnes upozornili naši kolegové z NASCAR CZ, Ryan Newman byl po závodě ve Fontaně, v Kalifornii penalizován. Po závodní kontrolní technici přišli na porušení pravidel ze strany týmu. Nejen, že Ryan Newman přišel o 75 bodů v rámci šampionátu, tučná je i pokuta pro šéfa posádky.  

NASCAR si svá pravidla snaží hlídat a nemá rád, když je někdo porušuje. V posledních třech závodech tak po-závodní prohlídky a inspekce vozů neminou téměř nikoho. Kontroly se zaměřily i na pneumatiky a to se vymstilo týmu 31. Tým měl během závodu proti pravidlům změnit tlak v pneumatikách, snížení tlaku může napomáhat lepšímu posezu vozu na dráze nebo dokonce zvýšit přilnavost.

Za toto jednání vydal NASCAR naprosto bezprecedentní trest – Ryan Newman přišel o 75 bodů, což ho z šestého místa průběžného pořadí odsunulo až na 26. příčku. Na Leadera tak nyní ztrácí 158 bodů. I v bodování vlastníků bylo Richardu Childress uzmuto 75 bodů.

Penalizace doplňují pokuty a suspendace. Šéf posádky Luke Lambert zaplatí pokutu 125.000 amerických dolarů a bude suspendován na následujících šest pohárových závodů. Suspendace má navíc působnost i na „ne-pohárové“ závody, takže Luke se může pro letošek rozloučit se svým působením v Exhibici Sprint Showdown a All-Star. Navíc je Lambert až do konce tohoto roku ve zkušební době. Další pánové z týmu, kteří měli co k do činění s manipulací s pneumatikami – James Bender a Phillip Surgen mají totožné tresty jako Lambert.

„Dali jsme jasně najevo, že jakékoli úpravy na závodních pneumatikách jsou nepřijatelné a nebudou tolerovány.“  Řekl Steve O´Donnell, výkonný viceprezident NASCAR.

Nutno dodat, že se v garážích poslední týdny ozývá šum ohledně nedovolených úprav pneumatik, ve spojení s tímto porušováním pravidel znělo i jméno Jeff Gordon. Nyní si snad už všechny týmy dají větší pozor, protože i body hrají velmi důležitou roli v Chase for the Cup.

Napsat komentář