Nová éra NASCAR: Toto je príbeh NextGen

nextgenukazka5maj

Fanúšikovia NASCAR sa konečne dočkali. Dnes večer jednotlivé značky predstavia svoje modely novej generácie NextGen, ktorá bude mať premiéru od sezóny 2022.

Prvé rozhovory o projekte Next Gen sa začali v januári 2019 vo Výskumnom a vývojovom centre NASCAR v Concorde v Severnej Karolíne. Na začiatku februára Steve O’Donnell podrobne popísal ciele modelu nového vzhľadu a stanovil zrýchlený časový harmonogram debutu do roku 2021. Prvý prototyp novej generácie sa dostal na trať v októbri 2019, keď v ňom na Richmond Raceway jazdil Austin Dillon. Verejnosti sa prvýkrát naskytol pohľad na dizajn, hoci tie najjemnejšie detaily zostávali stále skryté. V nasledujúcich troch mesiacoch ešte testovali Joey Logano vo Phoenixe a Erik Jones na Homestead-Miami.

V marci 2020 sa na Auto Club Speedway konal štvrtý test, kde William Byron jazdil auto, ktoré bolo „na pravdepodobne 99% identické s tým, s ktorým sa bude pretekať v ďalšej sezóne,“ povedali officials NASCAR. Prvýkrát navyše zverejnili detailný pohľad na nový dizajn kolies vyrobené spoločnosťou BBS. Vedenie uviedlo, že so zmenou dizajnu neočakávajú žiadne dramatické zmeny vzhľadu a dojmu zastávok v boxoch.

NDM_AALVAREZ_NCS_FON_NEXTGEN-20-scaled

Nástup pandémie COVID-19 na jar 2020 dočasne zastavil sezónu NASCAR, ale pozastavil tiež vývoj a testovanie automobilu Next Gen. Krátko potom, čo bol zrušený test naplánovaný na polovicu marca na Atlanta Motor Speedway, sa vedenie NASCAR rozhodlo odložiť súťažný debut modelu do sezóny 2022. Do konca roka sa napokon testovalo ešte trikrát, v Doveri, Charlotte a Daytone. V januári 2021 si za volant už druhýkrát sadol Kurt Buch, testovanie sa vrátilo do Charlotte, aby si vývojári potvrdili niektoré vývojové práce na komponentoch Next Gen.

Na začiatku februára vedenie vyhlásilo, že vývojová fáza Next Gen je dokončená. John Probst, senior viceprezident pre pretekárske inovácie NASCAR, uviedol, že karosérie Next Gen pre všetkých troch výrobcov boli schválené a načrtol časový harmonogram pre tento rok. Do dnešného dňa sa uskutočnili ešte ďalšie tri testy, celkovo ich bolo jedenásť.

Dnes, 5. mája 2021, všetky tri značky (Chevrolet, Ford a Toyota) predstavia svoje modely Next Gen pre sezónu 2022. Priamy prenos sa bude dať sledovať na sociálnych sieťach a YouTube NASCAR od 21:00 nášho času. Prvý organizačný test s vlastnými vozidlami by tímy Cup Series mali absolvovať v októbri na Rovali v Charlotte. Po sezóne sú predbežne naplánované ďalšie dva testy, ktoré umožnia tímom pripraviť sa na rok 2022. Ostrý debut v pretekoch čaká Next Gen na začiatku novej sezóny, vo februári 2022 počas Daytona 500.

NDM_AALVAREZ_NCS_FON_NEXTGEN-4-scaled

 Technické informácie

Očakáva sa, že auto Next Gen bude mať stupňovitý predný rozdeľovač, aerodynamické otvory na kapote a prepracovaný bočný nárazník, ktoré sú navrhnuté tak, aby znižovali veľkosť bočnej sily vo vozidlách. Pozoruhodným doplnkom je zadný difúzor, ktorý sa má v NASCAR používať po prvýkrát. Kvôli tomu sa vykonali rôzne testy v aerodynamickom tunely, aby sa zabezpečilo generovanie vyššieho prítlaku pomocou spomínaného difúzora.

Napriek počiatočným správam, že model Next Gen bude používať podvozok z uhlíkových vlákien, inžinier NASCAR Brandon Thomas objasnil, že automobil bude stále používať oceľový rám, ale s modulárnym nastavením umožňujúcim rýchlejšie nastavenie. Tradičná štvorstupňová manuálna prevodovka bude nahradená šesťstupňovou sekvenčnou manuálnou prevodovkou Xtrac Limited namontovanou na podlahe, ktorá je obdobou typu prevodovky používaného v súčasných pretekárskych automobiloch, napr. touring cars.

Podobne ako napríklad v IMSA bude aj Next Gen používať nezávislé zadné odpruženie namiesto pevnej zadnej nápravy používanej predchádzajúcimi generáciami. V marci minulého roka sa navyše oznámilo, že tradičné 15-palcové oceľové kolesá budú nahradené 18-palcovými hliníkovými diskami. Navyše päť matíc nahradí jedna matica so stredovým zaistením. Očakáva sa, že automobil Next Gen použije upínaciu hadicu na doplnenie paliva podobnú tej, ktorá sa používa v IMSA. To by vylúčilo použitie tradičného kanistra, ktorý mechanik prenáša cez stenu boxu.

next-gen-tire-wheel-main

PodvozokOceľový rám s integrovanou bezpečnostnou klietkou
Motor5.86 litra, V8 Naturally-aspirated FR layout
PrevodovkaPäťstupňová + spiatočka, sekvenčná manuálna
Váhamin. 1,451 kg (bez jazdca a paliva)
min. 1,542 kg (s jazdcom a palivom)
PalivoSunoco Green E15

fotografie: NASCARmedia

Komentáře: 2

 1. Richard F. napsal:

  Hm, na jednej strane chápem, že vývoj musí ísť dopredu, ale na druhej strane sa pravdepodobne zvýšia náklady na financovanie tohto športu. Pretože neskôr sa novinky pretlačia i do NXS, alebo aj do ARCA.

  Osobne sa mi páčilo, že sa radilo 4° manuálom. Teraz mám obavy, že keďže tých stupňov bude viac, tak sa na ováloch poruší systém – zaradím 4-ku a idem v rýchlo v zákrutách a na rovinkách (lebo mi to motor umožňuje). Aby to nebolo ako v Indycar, kde napr. teraz v Texase radili stupne 4, 5, 6. A nakoniec väčší počet stupňov umožní vývoj motora, ktorý už nebude s takým priebehom krútiaceho momentu, ako je to teraz, pretože sa bude „vypomáhať“ viacerými stupňami prevodovky.

  Ďalej sa mi veľmi nepozdáva jedna centrálna matica. Tým sa časť napätia a rozdielnych výkonov pri zastávkach v pitlane stratí. Ak to chápem správne, tak ta centrálna matica sa bude dávať dole a tá istá naspäť, takže lepenie matíc na disky a správne triafanie disku na skrutky sa končí.

  Difúzor zvýši prítlak, ale či neuľahčí ovládanie auta až príliš. Ono aerodynamické pakety poškodili výrazne mnohé série, najviac samozrejme F1, kde znemožňujú predbiehanie. No uvidíme.

  No a kanister mi bude chýbať, to bola taká klasika, že auto ušlo mechanikom aj s kanistrom :).

  Neviem, asi som stará páka, ale mne sa to páči také, aké to je. Je to také – staromilské, pôvodné, originálne.

Trackbacks for this post

 1. […] Nová éra NASCAR: Toto je príbeh NextGen […]

Napsat komentář