Neprošlo inspekcí..

lat_lam_160212DIS10422_5

Kvalifikaci na nedělní závod Monster Energy Cupu neovlivnili pouze zajeté časy jezdců, nýbrž i techničtí komisaři. Do samotné kvalifikace nenastoupilo hned třináct vozů. A proč? Fanoušci to dávají za vinu právě komisařům NASCAR, ale pravda je jinde. Přeložili jsme pro Vás článek novináře, který se pohybuje v prostředí oválového závodění několik let. Jmenuje se Jeff Gluck.

Kompletní článek v originále

Pokud jste naštvaní na komisaře, že nepovolili start do kvalifikace třinácti vozům, zlobíte se na špatné lidi. Naštvanost je pochopitelná, každý chce vidět všechny závodní vozy na trati. Ale obviňujme za to týmy, ne lidi, kteří se snaží aby vše bylo fér a podle pravidel.

NASCAR od letošní sezóny výrazně vylepšil technoligii, která opticky měří „proporce“ vozu. To, že vůz neprojde tímto měřením znamená, že tým tlačí tak moc na limity pravidel, až tuto tenkou linii překročí.

Týmy mají na tuto proceduru měření tři hodiny před kvalifikací, ale pouze dvanáct vozů prošlo hned napoprvé. Ostatní vozy měli možnost dalších dvou pokusů, ale ani tak těchto třináct vozů neprošlo.

Je toto vina NASCAR? Odpoveď zní: ne.

Mnoho týmů má stejné měříci přístroje ve svých dílnách, takže by měli vědět jestli projdou, či nikoliv. Podle místopředsedy NASCAR Scotta Millera, spousta vozů neprošla kvůli nesrovnalostem v oblasti zadního okna. Auto Club Speedway je jedna z nejvíce náročných tratí na aerodynamiku a tak se týmy snaží dostat z pravidel co nejvíce.

I minulý závodní víkend inspekcí napoprvé neprošlo kolem poloviny vozů. Týmy tak vědí jak vše napravit. Ve Fontaně se jim to nepovedlo a tak byli z kvalifikace vyřazeni. 

Jaký názor na tuto tématiku máte vy? Vadí Vám to, nebo se díváte pouze na hlavní závod a tyto zákulisní informace nesledujete?

Napsat komentář