NCS v polovici základnej časti: 13 pretekov, 11 rôznych víťazov

NASCAR Cup Series sa minulý víkend v Kansase dostala do polovice svojej základnej časti. Victory Lane nebola nikdy takto rozmanitá, úvodných trinásť pretekov ponúklo jedenásť rôznych víťazov. O týždeň v Charlotte sa pustíme do druhej trinástky podujatí. A na vyplnenie šestnástich miest pre play-off potrebujeme už len päť nových víťazov.

S jedenástimi rôznymi víťazmi v prvých 13 pretekoch sa táto sezóna NASCAR Cup Series veľmi nepodobá na väčšinu predošlých ročníkov. V tomto roku získali už traja jazdci svoje prvé víťazstvo v NCS v kariére.  Austin Cindric vyhral Daytona 500, Chase Briscoe triumfoval vo Phoenixe a Ross Chastain bol najrýchlejší na klasickom okruhu Circuit of the Americas v Austine. A práve Chastain a William Byron sú jediní dvaja jazdci, ktorí v tejto sezóne triumfovali viac ako jedenkrát. Napriek vysokému počtu rôznych víťazov zostávajú napríklad traja bývalí šampióni Martin Truex Jr., Kevin Harvick a Brad Keselowski, túto sezónu stále bez triumfu. Práve druhá polovica sezóny väčšinou ponúkne situáciu kedy sa jeden či dvaja jazdci rozbehnú a začnú získavať výhry pre seba. Aj preto sa ponúkajú tradičné otázky. Bude každý jazdec, ktorý sa dostane do play-off, potrebovať víťazstvo? Vyhrá niekto v základnej časti a nedostane sa do play off? Ďalších päť rôznych víťazov v nasledujúcich 13 pretekoch skompletizuje play-off šestnástku tejto sezóny.

NASCAR Cup Series GEICO 500

Jedným z dôvodov, prečo sme v úvode sezóny zaznamenali tak vysoký počet víťazov, môže byť konzistencia áut. Osemkrát v tejto sezóne vyhral jazdec týždeň po tom, čo skončil 18. alebo horší v predchádzajúcom podujatí. Dokonalým príkladom je triumf pretekára Penske Racing Joey Logana. V Doveri sa jeho Ford umiestnil na 29. mieste, pričom nasledujúci víkend vyhral v Darlingtone. Druhá polovica základnej časti predstavuje pre jazdcov niekoľko výziev. Medzi ďalšími 13 pretekmi sú štyri klasické okruhy, séria sa po prvý raz predstaví na World Wide Technology Raceway a len druhýkrát v histórii vráti sa na betónovú Nashville Superspeedway. Takýto harmonogram a nové auto NextGen by mohli viesť k situácii, že bude viac rôznych víťazov a možnosť, že všetkých 16 jazdcov play-off bude potrebovať víťazstvo, aby sa kvalifikovali.

Ale je tu ešte niečo, na čo treba pamätať. Play-off by tento rok mohlo byť tesnejšie. William Byron má v tejto sezóne zatiaľ najviac play-off bodov, keď ich získal trinásť. To je najnižší počet pre lídra série v polovici základnej časti od zavedenia týchto bodov do bodovacieho systému NASCAR v roku 2017. Ďalším znakom rovnosti v tejto sezóne je, že deväť jazdcov je v rozmedzí siedmich bodov do play-off.  Od spomínaného roku 2017 neboli v tejto časti sezóny takto blízko pri sebe viac ako traja pretekári. Za výhru v pretekoch dostane jazdec päť takýchto bodov, za triumf v segmente ďalší jeden. Celkovo je to tak sedem bodov za podujatie, s výnimkou Charlotte Motor Speedway, ktorá má jeden extra segment a jazdci tak môžu získať až osem bodov. To všetko znamená, že v druhej polovici sezóny by sme mohli vidieť intenzívnejšie súboje o víťazstvá v segmentoch aj pretekoch.

NASCAR Cup Series Folds of Honor QuikTrip 500

Body do play-off sa ukázali ako kľúčové v predchádzajúcich sezónach. Martin Truex bol minulý rok posledným jazdcom, ktorý postúpil z druhého kola a to s náskokom 25 bodov pred Kevinom Harvickom. Rozdielom boli body do play-off, ktorých mal Truex o 27 bodov viac (29-2) ako Harvick. Pretekár Joe Gibbs Racing bol tiež posledným zo štyroch jazdcov, ktorí pred rokom postúpili do boja o titul, keď o tri body porazil tímového kolegu Kylea Buscha. Rozhodujúcim faktorom boli opäť tieto body. Truex ich mal o šesť bodov viac ako Busch. V roku 2019 bol práve Busch jediným jazdcom, ktorý postúpil do Championship4 práve cez body. V bitke o konečné prestupové miesto porazil Joeyho Logana o sedem bodov, Kyle mal o 16 play-off bodov viac ako Joey a v tom roku získal svoj druhý titul šampióna Cup Series.

Kyle-Busch-is-2019-MENCS-Champion-760x506

Záverečných trinásť pretekov pred štartom ostrého súboja o titul tak rozhodne nebude len nudným krúžením. Jazdci si uvedomujú situáciu aj dôležitosť play-off bodov a tak môžeme očakávať skvelé bitky. Po 21. mieste pre Dennyho Hamlina v Darlingtone začiatkom tohto mesiaca, jeho crew chief Chris Gabehart povedal, že jeho odkaz pre jeho tím je jasný: body do play-off. „Už to nie je sezóna, ktorá je definovaná 36 pretekmi, to nie,“ povedal Gabehart pre NBC Sports. „Je to definované ako zabratie v správnom čase a dominancia, keď je čas dominovať, a tento tím má na to schopnosť. To je posolstvo. Posolstvom je pokúsiť sa získať ďalšie body do play-off a zabrať, keď bude správny čas.“

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář