NASCAR zverejnil formát All-Star Race

GettyImages-1323412220-scaled

NASCAR a Texas Motor Speedway dnes v noci nášho času oznámili formát pre tradičnú exhibíciu All-Star Race, ktorá sa pôjde v nedeľu 22. mája. Víťaz podujatia si prilepší o jeden milión dolárov.

NASCAR All-Star Race sa vracia po druhýkrát na Texas Motor Speedway  a pôjde už o 38. edíciu podujatia. Na jazdcov čaká okrem iného aj unikátny kvalifikačný súboj o pole position. Prvé kvalifikačné kolo bude tradičným súbojom, v ktorom sa na trať vždy dostane jedno auto. Štartové poradie kvalifikácie sa určí podľa otočeného poradia owner points v tejto sezóne.

Osem najrýchlejších sa presunie do trojkolovej vyraďovacej bitky. Pôjde o súboj dvoch áut, ktoré budú umiestnené v susediacich boxoch na konci pit lane. Po zaznení signálu, každá posádka v boxoch predvedie pit-stop výmenu všetkých štyroch pneumatík a po páde zdviháka jazdci opustia svoje boxy (bez obmedzenia rýchlosti) na trať. Prvé auto, ktoré pretne cieľovú čiaru, postúpi do ďalšieho kola. Dvaja najrýchlejší v závere zabojujú proti sebe o pole position.

2022april28-all-star-qualifying

Preteky budú pozostávať zo štyroch segmentov, pričom prvé tri budú mať 25 kôl a štvrtý a posledný bude 50-kolový rozstrel o 1 milión dolárov. Nový formát poskytol hlavnú motiváciu vyhrať ktorýkoľvek z úvodných troch segmentov alebo súboj v boxoch počas prestávky medzi 2. a 3. segmentom.

Víťaz prvého segmentu bude v záverečnom štartovať z prvého miesta, pokiaľ v ďalších dvoch skončí v TOP15. Podobne to platí aj pre víťazov Stage 2 a Stage 3, ktorí budú následne reštartovať do finálovej časti z miest dva a tri.

Medzi druhým a tretím segmentom bude nasledovať špeciálna prestávka (pit stop competition). Každý tím musí zastať v boxoch a vykonať výmenu štyroch pneumatík. Tím s najkratším časom na pit road (pit in/pit out) vyhráva cenu pre posádku a jazdec odštartuje štvrtý v záverečnej Stage, pokiaľ v 3. segmente skončí na 15. alebo lepšom mieste.

Ak medzi 15. a 25. kolom posledného segmentu dôjde k „prirodzenej“ caution, budú v platnosti štandardné pretekárske postupy. Ak sa počas tejto doby nevyskytne žiadne spomalenie žltými vlajkami, NASCAR vyhlási „All Star“ competition caution. Víťaz 4. segmentu sa stane šampiónom All-Star Race a prilepší si o 1 milión dolárov.

2022april28-all-star-format

„All-Star Race vyzdvihuje našich najlepších jedincov – od jazdcov cez road crew až po pit crew – a tohtoročná edícia to posúva na inú úroveň,“ povedal Scott Miller, viceprezident NASCAR. „Fanúšikovia budú mať celý víkend vzrušujúceho súťažebia, ktoré sa začne jedinečným kvalifikačným formátom a vycrcholí pretekmi, v ktorých sa predstavia top hviezdy v našom športe,“ dodal.

NASCAR Open bude bezprostredne predchádzať All-Star Race a bude pozostávať z troch segmentov (20/20/10 kôl). Každý víťaz segmentu postúpi do All-Star Race, rovnako ako víťaz hlasovania fanúšikov. Fanúšikovia môžu hlasovať za svojho obľúbeného jazdca, ktorý sa nekvalifikoval na preteky NASCAR All-Star Race, na stránke NASCAR.com.

2022april28-all-star-open

Miestenku do pretekov majú zabezpečenú jazdci pohárovej série, ktorí získali víťazstvo v bodovaných pretekoch v roku 2021 alebo 2022. Predchádzajúci víťazi All-Star Race, ktorí v tejto sezóne súťažia full-time. A taktiež predchádzajúci šampióni NASCAR Cup Series, ktorí v tejto sezóne rovnako jazdia full-time. Obhajcom víťazstva z roku 2021 je Kyle Larson.

GettyImages-1323423675-scaled

Pretekári, ktorí v súčasnosti majú štartové miesto v All-Star Race (po Talladege): AJ Allmendinger, Aric Almirola, Christopher Bell, Ryan Blaney, Alex Bowman, Chase Briscoe, Kurt Busch, Kyle Busch, William Byron , Ross Chastain, Austin Cindric, Chase Elliott, Denny Hamlin, Kevin Harvick, Brad Keselowski, Kyle Larson, Joey Logano, Michael McDowell, Martin Truex Jr. a Bubba Wallace.

fotografie: nascar.com

Trackbacks for this post

  1. […] Formát All-Star Race […]

Napsat komentář