NASCAR si na Hamiltona bude muset ještě počkat

Lewis Hamilton je dozajista jedním z nejúspěšnějších jezdců ve světě dnešního motorsportu. Trojnásobný šampion Formule 1 si nenechal ujít poslední bitvu nejvyšší série NASCAR Sprint Cup a sršel dojmy. 

Již dříve se v médiích objevily zprávy o tom, že Lewis Hamilton reálně přemýšlí o své účasti v NASCAR. Vzhledem k jeho úspěchům není skutečnost, že si chce tento třicetiletý brit vyzkoušet i jiné závodní série překvapujícím zvratem, naopak – jeho fanoušci by na něj, co by na závodníka NASCAR, byli velmi zvědaví. Někteří potom tvrdí, že Hamilton by ve světě NASCAR byl osobností, kterou nyní postrádá.

Během posledního závodu Sprint Cupu se Hamilton netajil tím, že přišel podpořit Jeffa Gordona, s kterým se přátelí již několik let a to od doby, kdy se zcela náhodou potkali v Nashvillu.

Ve chvíli, kdy byl Hamilton tázán, zda-li i on usedne do závoďáku NASCAR odpověděl vymlouvavě „one day“ („jednoho dne“). Společnost ESPN jej vyzpovídala podrobněji, otázky se točily především kolem bezpečnosti a toho, zda-li NASCAR dělá něco lépe než Formule 1. Trojnásobný šampion F1 po chvíli zdráhání nešetřil chválou na vedení NASCAR. „Musel bych chvíli přemýšlet, abych byl schopen říct, co dělá NASCAR lépe, ale jsou tu určité věci, z kterých bychom se (F1) mohli poučit. NASCAR je skvělá show, báječná podívaná. Je úžasné, že se obyčejní fanoušci mohou dostat tak blízko k dění, do garáží, k samotným jezdcům a tak.“ 

Celý zážitek z dvaadvacátého listopadu shrnul Hamilton slovy: „Byla to opravdu úžasná událost, celý den byl nabitý akcí.“ Lewis to navíc neměl do Miami daleko. Přesto, že je jeho oficiální bydliště oštemplované v Monaku, velkou část svého volného času tráví v Coloradu, New Yorku a také právě v Miami.

„NASCAR je ve Spojených státech opravdu velkou záležitostí, publikum je obrovské a já jsem zjistil, že v reálu je tento sport mnohem přitažlivější, než by se mohlo zdát v televizi. Je to odlišný svět od F1, týmy jsou mnohem menší, kolo trvá třicet vteřin, pořád vidíte na vozy a ten zvuk motorů, je to úžasné a ta rychlost je bláznivá.“ Dodal Hamilton a zmínil také rozdílnost v technologiích, podle něj jsou technologie v F1 komplikované. „Snažil jsem se pochopit strategie týmů, bylo by to fantastické být jednoho dne součástí. Nejsem si zcela jistý, zda-li bych si chtěl zkusit ovál nebo klasickou trať, raději bych asi tu klasiku.“

Byli zde už jiní jezdci F1, kteří usedli do závodního vozu NASCAR, nejznámějším je rozhodně Juan Pablo Montoya, který v roce 2006 opustil tým McLaren aby následně působil hned ve dvou sériích NASCAR. Dnešní Xfinity pro něj byla domovem tři roky a nejvyšší série NASCAR Sprint Cup devět let. Úspěchem mu v nejvyšší sérii jsou dnes dvě vítězství – ze Sonomy (2007) a Watkins Glen (2010).  Po těchto dvou výhrách se ale na Montoyu dnes vzpomíná i pro jeho „lásku k vysoušecím vozům“.

Po Montoyovi to potom byl jeho bývalý týmový kolega Kimi Räikkönen, který si vyzkoušel závod trucků. Dále i Nelson Piquet Jr. nebo Jacques Villeneuve.

Lewis Hamilton rozhodně potvrdil, že ho NASCAR zajímá, ale i přes jeho „one day“, se nezdá, že by tento den byl v dohlednu. S třemi tituly a v současné době perfektní kondicí co se F1 týče, by bylo minimálně nerozvážné pouštět se do jiné série. NASCAR si tak na Hamiltona ještě nějaký rok počká.

Lewis-Hamilton-Wants-to-Try-Driving-in-NASCAR-Cup-Series

One Comment

  1. Krisztina napsal:

    To nemel rikat. Honda odmitla spolupraci s Alonsem, na start v Indy 500 si tak bude muset nejspis pockat

Napsat komentář