NASCAR rozdával tvrdé tresty, penalizácie pre Hendrick aj Kaulig

NASCAR potrestal v stredu každý zo štyroch tímov Hendrick Motorsports spolu s tímom #31 v Kaulig Racing penalizáciou úrovne L2 za neschválené úpravy dielov minulý víkend na Phoenix Raceway. Každý crew chief dostal pokutu 100 000 USD a suspendáciu na štyri preteky a každý tím bol ďalej penalizovaný stratou 100 bodov tímu a jazdca a 10 bodov do play-off (s výnimkou #9, ktorý nestratil body jazdca, pretože namiesto Elliotta jazdil Berry, ktorý získava body Xfinity Series).

K penalizácii došlo po tom, čo NASCAR pred nedeľňajšími pretekmi na Phoenix Raceway skonfiškoval „výduchy vzduchu“ z prednej kapoty všetkých piatich áut. Zapojené tímy Hendricka boli Chevrolet #5, v ktorom jazdil Kyle Larson, #9 Josha Berryho (náhradník za zraneného Chasea Elliotta), #24 Williama Byrona a #48 Alexa Bowmana, plus aj #31 Justina Haleyho z tímu Kaulig. Príslušnými šéfmi posádok, ktorým bola uložená pokuta a boli suspendovaní, boli Cliff Daniels, Alan Gustafson, Rudy Fugle a Blake Harris za Hendrick Motorsportsa Trent Owens za Kaulig Racing.

Sekcia NASCAR Rule Book, na ktorú sa konkrétne odkazovalo pre tresty, bola sekcia 14.5.4.2.A, ktorá sa zaoberá tým, ako je zostavené potrubie chladiča. Problémom bolo, že tímy pracovali s neschválenou úpravou časti dodanej dodávateľom z jedného zdroja. NASCAR povolil tímom Hendrick použiť výduchy na 50-minútový tréning pohárovej série v piatok, ale potom ich vzal späť do R&D Center v Concorde v Severnej Karolíne na ďalšie preskúmanie. Hendrick vymenil výduchy a všetky štyri autá prešli technickou kontrolou pred nedeľňajšími pretekmi vo Phoenixe.

Prečítajte si aj: Byron ovládol Phoenix a vyhral druhýkrát v rade

Jeden z jazdcov od Hendricka, William Byron vyhral preteky a vybojoval svoje druhé víťazstvo v rade a šiesty pohárový triumf v kariére. Všetky ostatné autá tímu tiež skončili v TOP10, Larson bol štvrtý, Bowman deviaty a Berry desiaty. Pred trestami bol Bowman na čele bodového hodnotenia šampionátu so 154 bodmi a vo všetkých štyroch pretekoch tejto sezóny skončil v TOP10. Byron bol štvrtý v poradí a Larson piaty, zatiaľ čo Berry jazdí mimo hodnotenie ako náhrada za zraneného Elliotta, ktorý sa 3. marca podrobil operácii zlomenej ľavej nohy a očakáva sa, že vynechá šesť týždňov.

Lamely kapoty (ktoré môžete vidieť vyznačené červenou farbou na obrázku nižšie) sú otvory alebo prieduchy v kapote, ktoré slúžia ako únikový bod pre kanály, ktoré odvádzajú vzduch von z chladiča. Cieľom systému je oddeliť výkon motora od výkonu aero, kompenzovať prax tímov odlepovať prívody vzduchu a vyvíjať neprimeraný tlak a tepelné namáhanie motora auta.

Bez názvu

Trestu sa nevyhol ani Denny Hamlin, ktorý dostal  pokutu 50 000 dolárov a prišiel o 25 bodov jazdca za porušenie sekcií 4.4 Kódexu správania členov NASCAR, ktorý zahŕňa pokus o manipuláciu výsledku pretekov alebo šampionátu, zničenie alebo roztočenie iného vozidla bez ohľadu na to, či je toto vozidlo v dôsledku toho vylúčené z pretekov a činnosti poškodzujúce preteky sériových automobilov alebo NASCAR.

Penalizácia prišla za jeho úmyselný kontakt s Rossom Chastainom v závere nedeľňajších pretekov vo Phoenixe. V predposlednom kole sa Hamlin so svojou Toyotou dostal vysoko v prvej zákrute a Chastain a jeho Chevrolet sa dostali k bariére, ktorej sa aj dotkol. Hamlin, ktorý bol pred posledným reštartom pretekov na šiestom mieste, skončil na 23. priečke, jedno miesto pred Chastainom. Boli to posledné dve autá v lead lape.

Funkcionári tiež udelili varovanie a trest za bezpečnostný priestupok straty alebo oddelenia nesprávne namontovanej pneumatik od vozidla (Sekcie 8.8.10.4 A&C) pre Ford #10 Stewart-Haas Racing, v ktorom jazdil Aric Almirola. Členovia posádky Ryan Mulder (menič predných pneumatík) a Sean Cotten (zdvihák) boli suspendovaní na dva preteky.

Prečítajte si aj: 75 rokov NASCAR: Prehľad sezón 1964-1968

fotografie: nascar.com, video: youtube.com/NASCAR

Napsat komentář