NASCAR Grand National Series 1954

4493278621_jpvpttj-L

Sezóna 1954 byla opět plná nových rekordů. Lee Petty během sezóny vyhrál sedm závodů a hned dvaatřicetkrát dokončil v Top 10 ze čtyřiatřiceti klání do kterých nastoupil. Právem se tak stal pátým šampionem v historii NASCAR.

Nejlépe do nové sezóny vlétl loňský šampion Herb Thomas a vyhrál sto mílové klání ve West Palm Beach.

Do druhého závodu na Daytona Beach & Road Course se přihlásilo dvaašedesát jezdců. Den předtím se zde odjel sto mílový závod série Modified-Sportsman a do něho bylo přihlášeno hned 136 vozů! Jedná se tak o rekord, který nebyl již nikdy překonán.

Vítězství v Daytoně je připsáno Lee Pettymu, na trati byl však nejdříve v cíli Tim Flock. Ten byl ale komisaři NASCAR vyloučen za to, že měl v autě dvoucestnou vysílačku a mohl komunikovat se svým šéfem Ernestem Woodsem. Věc dosud nevídaná v automobilových závodech. Tima Flocka situace tak rozčílila, že se do konce sezóny ukázal už jen v posledních čtyřech závodech. unnamed

První závod na „klasickém“ okruhu kde se zatáčelo i doprava se odjel na letišti v Lindenu v New Jersey. Z vítězství se poprvé a naposledy v historii NASCAR radovala automobilka, která nevyráběla vozy na území USA. Svůj Jaguar XK-120 dovezl na prvním místě Al Keller. 22129073-mmmain-png1950-07-09-linden-1950-07-09e_orignascar-jaguar

Nejvýznamnější klání Southern 500 na Darlington Raceway vyhrál Herb Thomas. Druhý skončil Curtis Turner s dva roky starým Oldsmobilem. Tuto událost roku si nenechalo ujít osmadvacet tisíc diváků.

V roce 1954 byl otevřen nový prašný ovál Memphis-Arkansas Speedway. Jednalo se o jeden a půl mílový ovál a vyznačoval se vyšším klopením. Nejvíce se zde na tomto nebezpečném oválu zadařilo Bucku Bakerovi a druhého Ricka Rathmana porazil s náskokem pěti kol! aa8ba417be2f5fefb3e7dcf9ba2edd71

Poslední závod sezóny se odjel na North Wilkesboro Speedway a Lee Petty skončil díky poruše vozu na posledním místě. I přesto díky tolika umístění v první desítce získal titul a druhý Herb Thomas na něho ztratil téměř tři sta bodů. Během finále zahynul kalifornský jezdec Lou Figaro, když se jeho vůz dostal do kotrmelců tři kola před cílem.