NASCAR Grand National Series 1951

6514_discussions

Popularita NASCAR v Americe dále rostla, což se v roce 1951 promítlo do počtu závodů, kterých bylo hned jednačtyřicet. Čili více jak dvakrát tolik, než v sezóně předcházející!

Díky takovému počtu klání došlo k jistým krytím, kdy se jeli dva závody v jeden den, či jeden v pátek a druhý v neděli. Nejnašlapanější týden roku 1951 obsahoval dokonce čtyři závody! V pátek 12. října se jezdci utkali na Thompson Speedway, v neděli 14. října pak na třech tratích v Shippenvillu, Martinsvillu a v Oaklandu.

V kalendáři se začali více objevovat i asfaltované ovály, konkrétně v Daytonu a v Thompsonu. Oproti Darlingtonu šlo však pouze o vyasfaltované prašné půl mílové okruhy. Stále ale ty prašné převládaly (36-přašné, 4-asfaltové, 1-okruh).

Sezóna odstartovala 11. února na Daytona Beach a hned v kvalifikaci došlo k prolomení rychlostního rekordu. Tim Flock se poprvé dostal s rychlostním průměrem na jeden okruh nad sto mil za hodinu a získal pole position. V samotném závodě sice vedl nejvíce kol, překonal ho však Marshall Teague se svým slavným Hudsonem a dojel si pro své první vítězství v národní série Stock Car. Právě Teague vymyslel přezdívku Fabulous Hudson Hornet, které se pak objevovalo velkými písmeny na bocích každého vozu Hudson Motor Teamu. Vozy Hudson se tak poprvé podívali na Victory Lane. eed4110a19fc02f4a83d689fbd779994

Marshall Teague do sezóny vlétl neuvěřitelným způsobem a vyhrál hned čtyři závody z devíti. Z toho desátého ale odjížděl se zraněnou nohou, když do jeho vozu během přerušení narazil Fireball Roberts. Teague ukázal své velké odhodlání a hned další víkend zasáhl do klání v Columbii a dojel na třetím místě.

Šampionát poprvé zavítal i na západní pobřeží Severní Ameriky, konkrétně pak do Gardeny v Kalifornii. Závod na Carrell Speedway také vyhrál Marshall Teague.

Nejvíce pozornosti přitahovalo pětisetmílové klání na Darlington Raceway, které opět přilákalo nejvíce jezdců díky velké odměně za umístění. Thomas Herb si pro tento závod domluvil vůz přímo od automobilky Hudson a hned se mu s ním podařilo vyhrát. Klání Southern 500 trvalo více jak šest hodin a třicet minut. Poslední start kariéry zde zaznamenal šampion historicky první sezóny NASCAR, Red Byron. Cíl však kvůli nehodě neviděl. CNbx-t6VEAAte7D

Kromě Hudsonu se první výhry v šampionátu značek radoval Chrysler (Tommy Thompson – Michigan State Fairgrounds Speedway), Studebaker (Frank Mundy – Columbia Speedway) a Nash (Curtis Turner – Charlotte Speedway).

Curtis Turner, Nash, Charlotte Speedway

Frank Mundy, Studebaker

Z titulu šampiona sezóny 1951 se na New Mobile Speedway radoval Thomas Herb, který se zúčastnil nejvíce závodů a připsal si sedm výher. Na druhém a třetím místě skončili bratři Fonty a Tim Flock. 69c0aa855e1820d7890e96dc0bdeb54a