NAJ z prvých siedmych pretekov sezóny 2021

Veľká noc tradične prináša prvé voľno v sezóne NASCAR, počas tohto víkendu sa zo zásady nejazdí. My sa preto pozrieme na to NAJ z prvých siedmych podujatí.

SEDEM PRETEKOV, SEDEM VÍŤAZOV

Nová sezóna Cup Series odštartovala dvoma pretekmi v Daytone a len tretíkrát za 73 rokov sa v úvode nového ročníka tešili dvaja premiéroví víťazi. McDowell a Bella následne vo Victory Lane doplnili Byron, Larson, Truex Jr., Blaney a naposledy v pondelok Logano.  Sedem rôznych víťazov v prvých siedmych pretekoch vidíme prvýkrát od roku 2014. Navyše nič, čo sme doteraz videli, nebolo rutinou a niečo nám hovorí, že to môže len a len gradovať. Mimochodom, osem rôznych víťazov v úvode sezóny sme naposledy mali ešte v roku 2003.

Bell-vs-mcdowell

NAJVÄČŠIE PREKVAPENIE

Najväčšie prekvapenie priniesol hneď úvod sezóny, keď veterán z tímu Front Row Motorsports Michael McDowell, získal svoje prvé víťazstvo v kariére v najväčších pretekoch NASCAR. Na premiérový triumf v najvyššej sérii čakal dlhých 358 štartov, dlhšie to trvalo iba Michaelovi Waltripovi (463). Víťazstvom v Daytona 500 sa automaticky dostal do Play-off, kde nemusí byť bez šance. Aj naďalej totiž pokračuje v dobrých výkonoch, cez Veľkú noc je na 12. mieste v celkovom poradí. Pred Alexom Bowmanom či bratmi Buschovými.

GettyImages-1302203567-scaled

NAJLEPŠÍ JAZDEC

Spomeniete si ešte na minulú sezónu, do ktorej fantasticky odštartoval Kevin Harvick, ktorý počas prvých siedmich pretekov dosiahol priemerný finiš 4,71? Rovnako je na tom tento rok Denny Hamlin, hoci ešte nevyhral a najlepšie bol tretí. Jazdí však konzistentne a preto má priemer rovnaký ako vlani Harvick a nie je vylúčené, že zaútočí na vlaňajšiu dominanciu jazdca Stewart-Haas Racing a jeho deväť víťazstiev.

Denny-Hamlin

NAJPRÍJEMNEJŠIE PREKVAPENIE

Najpríjemnejším prekvapením sú rozhodne výkony mladého Ty Gibbsa v Xfinity Series. Vnuk „kouča“ Gibbsa pri svojom debute v NASCAR na okruhovej verzii v Daytone vyhral a vo Phoenixe skončil druhý. Stal sa tretím najmladším víťazom v XS a len druhým pretekárom, ktorý pri prvých dvoch štartoch skončil na prvom a druhom mieste. Pred ním to dokázal len Terry Labonte. Najbližšie ho uvidíme budúci víkend v Martinsville a sme zvedaví, kam to dotiahne. Očakávania budú veľké.

GettyImages-1303236571-scaled

NAJLEPŠÍ TÍM

Hendrick Motorsports je zrejme najlepším tímom v úvode sezóny. Má na konte dve výhry (Byron v Homestead, Larson vo Vegas) a spoločne s Joe Gibbs Racing až 16 finišov svojich pretekárov v TOP10. Ale zatiaľ sa zdá, že všetky tímy sú z hľadiska výkonu, minimálne o kúsok, pozadu za flotilou Chevroletov HMS. No a to ešte nezabúdajme na obhajcu titulu Chase Elliotta, ktorý ešte na výhru čaká, ale to príde.

GettyImages-1305868415-scaled

NAJLEPŠIE PRETEKY

Vybrať najlepšie preteky doterajšieho priebehu sezóny bude nesmierne náročné. Pravdepodobne by sa našli niečo špeciálne pre takmer všetky. Bristol sa tu však javí ako možný víťaz. Ak aj nie pre samotné súboje, tak určite pre množstvo úsilia vynaloženého na prvé „prašné“ podujatie za posledné polstoročie. Dostať totiž trať po víkendových prívaloch dažďa do stavu, aby ponúkla fanúšikom zaujímavé súboje a zábavu, bolo nesmierne náročné. Už teraz sa tešíme na budúcoročné vydanie a veríme, že jazdci si do neho zoberú aj pondelkové poznatky.

GettyImages-1309816364-scaled

NAJVÄČŠIA NOVINKA

Pred pretekmi v Atlante vedenie NASCAR oznámilo, že použije špeciálne vycvičené psy na detegovanie ľudí s chorobou COVID-19. Len tento týždeň sa však objavilo niečo, čo označíme za TOP novinku sezóny. Vo štvrtok 1. apríla sa v Martinsville testovali pneumatiky do dažďa, ktoré by sa mohli využívať na krátkych ováloch ako sú Martinsville, Richmond a New Hampshire. Na trati, ktorá sa umelo zalievala vodou sa preháňali Kyle Larson a Chris Buescher. Ak sa testy vyhodnotia ako úspešné, mohli by sa tieto pneumatiky začať používať. Hlavným cieľom, ktorý sa vedenie NASCAR snaží dosiahnuť, je umožniť rýchlejší návrat k pretekaniu v nepriaznivých podmienkach. Zatiaľ by sme ich tak nevideli počas reálneho dažďa, ale skôr krátko po ňom.

rain tire test

fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář