Môže štart v Xfinity Series už v tejto sezóne ublížiť kariére Hailie Deegan?

Hailie Deegan je jednou z najpopulárnejších postáv v Camping World Truck Series. Jej výsledky sa však v roku 2022 zatiaľ nedostavili tak, ako mnohí očakávali. Napriek tomu sa objavili správy o jej možnom debute v Xfinity Series už tento rok. Napreduje až príliš rýchlo? Mala by sa pozrieť o sériu vyššie už v tejto sezóne?

V roku 2021 sa očakávalo, že bude bojovať a trochu sa trápiť. Deegan mala len 19 rokov a jazdila v jednej z troch najvyšších divízii NASCAR. V bodovom hodnotení skončila na 17. mieste s jedným umiestnením v TOP10. Tento rok je po 12 pretekoch na 25. mieste v bodovaní a očakávaný výkonnostný skok, zatiaľ ešte neprišiel. Keďže je Camping World Truck Series v polovici sezóny, je prirodzený čas zamyslieť sa nad tým, ako sa jazdcom darilo, v súvislosti s ich cieľmi na tento rok alebo posunom výkonu z minulej sezóny. Povedať, že jej druhá sezóna zaznamenáva prepad, by bolo podcenenie. Veď premiérová sezóna bola nečakane úspešná, vráťme sa teda späť k minulej sezóne, jej nováčikovskému roku v Truck Series.

hailie-deegan

Boli sme stále pod COVID protokolmi z predchádzajúceho roka, takže tímy nemali žiadne tréningy a ako nováčik v seriáli sa jej prvý pohľad na trať väčšinou naskytol po zaviatí zelenej vlajky pri štarte pretekov. Väčšinu prvých segmentov strávila tým, že sa učila jazdiť na trati a druhú sa snažila dostať sa do pohody, aby sa truck snažil ísť rýchlo. Je to naozaj náročná pozícia, dať niekoho do vybavenia, na ktorom nikdy nejazdil, na tratiach, ktoré nevidel. Táto sezóna sa bohužiaľ zdá byť bodom regresu. Posledný približne mesiac štartuje tím číslo 1 v polovici tretej desiatky a preteky končí medzi 15. – 20. miestom, ak nedôjde k havárii alebo nejakému katastrofickému zlyhaniu. Pre porovnanie, jej tímový kolega Tanner Gray sa zvyčajne kvalifikuje na podobných pozíciach a po niekoľkých prvých pretekoch v sezóne s umiestnením v TOP10, sa mu nedarilo o nič lepšie.

Čo by mala Hailie Deegan spraviť, aby sa vymanila z tohtosezónnej priemernosti? Vymeniť crew chiefa? Zmeniť značku auta? Nie, treba ju posunúť o level vyššie do Xfinity Series – povedali si kompetentní. Nedávno Deegan naznačila, že ju v tejto sezóne budú čakať maximálne jeden-dva štarty vo vyššej sérii. Vzhľadom na to, ako sa veci vyvíjali doteraz, to vyzerá ako opak toho, čo by navrhoval každý, kto ponúka zodpovedné kariérne ​​poradenstvo. Vrhnúť sa do Xfinity môže byť menším riskom a očakávania nemôžu byť také vysoké vzhľadom na absenciu výraznejšej prítomnosti Fordu v sérii. Žiadne autá Penske Racing či Roush Fenway Racing a okrem Rileyho Herbsta vo Forde Stewart-Haas Racing zostávajú len B. J. McLeod a rodina Siegovcov. Ak existuje niečo, čo by mohla v tejto chvíli získať od Fordu a SHR, bol by to nejaký koučing. 

Zdá sa, že najväčším problémom Deegan k dnešnému dňu je nedostatok rád. Má dvadsať rokov, jazdí v jednej z 3-4 najlepších sérií v Severnej Amerike, žije 2 500 míľ ďaleko od svojej rodiny a zúfalo potrebuje nejakého mentora s potrebnými skúsenosťami a úspechom, ktorý by jej pomohol dostať sa do tempa a udržať si sebadôveru potrebnú na túto úroveň pretekov. Jej najväčšou devízou okrem jej schopností bol doteraz jej postoj. Nepodľahla tlaku a kontrole, ktoré, ako sa zdá, sužovali Danicu Patrick, keď prišla na scénu ako najlepšia žena v prostredí, v ktorom dominovali muži. V poslednej dobe sa však zdá, že sa viac zameriava na sociálne siete a predaj svojej značky oblečenia. Áno, ovládať umenie sociálnych médií, aby ste prilákali sponzorov je doslova povinné, ak chcete byť súčasťou hry. Obhajovať ju tým, že má stále len 20 rokov sa zdá byť nesprávny argument, vzhľadom na okolnosti, pri ktorých sa učila v minulej sezóne. Ako nováčik ARCA Series sa premiérovo predviedla aj v Truckoch, preteky v Kansase 2020 boli síce možno jednotvárne, ale zároveň to bola čistá jazda. Po roku v ARCA prešla do Truck Series už ako full-time jazdec. Koniec koncov, Ty Gibbs má zatiaľ v Xfinity sedem víťazstiev a nikdy predtým neštartoval v pretekoch truckov. Deegan možno potrebuje byť medzi talentom vyššieho kalibru a pevnejším základom, aby zistila, kde leží jej potenciál.

GettyImages-1379780824

V aktuálnej situácii zrejme ešte Hailie Deegan nie je mentálne ani profesionálne pripravená na skok do vyššej série. Už predtým sme videli, ako sa jazdci ponáhľali a nedopadlo to dobre. Pamätáte si Dylana Kwasniewského? Mal všetok talent na svete, bol úspešný v nižších sériach NASCAR a mal za sebou veľkého sponzora. V roku 2012 sa stal šampiónom NASCAR K&N West Series a už o dva roky sa dostal do Xfinity Series, kde však mal katastrofálny rok s iba tromi umiestneniami v TOP10 v 33 štartoch. Čo sa stalo ďalej? V roku 2015 absolvoval šesť pretekov a vo veku 20 rokov bol mimo NASCAR. Čo bolo problémom? Nedočkavosť sponzora, ktorý chcel mať mladého jazdca v Xfinity Series čo najskôr. A podobných príkladov je mnoho, mladí jazdci nie sú na to pripravení, strácajú sebadôveru a krátko nato je koniec.

To mohla byť aj súčasť problémov Danicy Patrick v pohárovej sérii. Keby ešte pár rokov jazdila v Xfinity Series a lepšie sa zoznámila so stock-car autami pred skokom do Cup Series, bola by v pohári oveľa konkurencieschopnejšia. Ale pretože jej sponzor s veľkými peniazmi ju chcel v pohárovej sérii, po dvoch rokoch ju posunol do „najvyššej ligy“, kde však na najlepších nemala. Pre Deegan to mala byť prelomová sezóna v Truckoch, namiesto toho urobila krok späť. Mala by sa sústrediť výlučne na sériu CWTS a tam zlepšiť svoj výkon. Preskočiť na dlhšie preteky a pravdepodobne silnejšiu konkurenciu v tomto bode jednoducho nie je dobrý nápad. Posledné, čo potrebuje, je ďalšie rozptýlenie. Nezabúdajme, že okrem problémov na trati, sa musela vysporiadať so stalkerom, ktorý sa vyhrážal smrťou jej priateľovi.

Táto sezóna bola zatiaľ pre Deegan jedna katastrofa za druhou. Potrebuje ešte jednu celú sezónu bez všetkého tohto stresu, kým bude pripravená na sériu Xfinity. Príležitosť posunúť sa vyššie je niečo, čo sa dá urobiť v budúcnosti, keď sa veci vyvinú o niečo lepšie a jej sebavedomie narastie. Posledná vec, ktorú by sme chceli v jej kariére vidieť je, aby sa stala ďalším Kwasniewskim. To by bola katastrofa nielen pre ňu, ale aj pre samotný NASCAR.

Hailie Deegan a Chase Cabre

fotografie: NASCARmedia.com, zdroj: frontstretch.com

Trackbacks for this post

  1. […] Môže štart v Xfinity Series už v tejto sezóne ublížiť kariére Hailie Deegan? […]

Napsat komentář