Mladí vpred! Tímy začínajú viac myslieť na budúcnosť

NASCAR Xfinity Series Tennessee Lottery 250  - Qualifying

Tento týždeň priniesol posun ďalších dvoch mladých jazdcov z Xfinity do Cup Series. Aj to poukazuje na jasné omladzovanie štartového poľa najvyššej série NASCAR.

Austin Cindric nahradí vo Forde #2 Penske Racing Brada Keselowskiho, Harrison Burton zasadne namiesto Matta Di Benedetta do Fordu Wood Brothers Racing. Na začiatku budúcej sezóny, 20. februára v Daytone bude mať Cindric 23 rokov, Burton 21, čím sa stane najmladším full-time jazdcom v 2022. Minulý mesiac sa navyše potvrdilo, že 22-ročný Justin Haley bude jazdiť za Kaulig Racing.

Je tak viac ako pravdepodobné, že na štarte Daytona 500 bude štvrtý rok po sebe aspoň 20 pretekárov pred tridsiatkou. Tento rok sa prvýkrát v histórii natiahla táto séria na tri sezóny v rade. Príčinou omladzovanie je samozrejme koniec „veteránov“ ako Jimmie Johnson, Clint Bowyer, Matt Kenseth, Dale Jr. či Jeff Gordon. A štyridsiatnikov nahrádzajú mladí, draví dvadsiatnici.

daytona500-under20

Najlepšie je na tom Henrdick Motorsports, ktorý nemá ani jedného jazdca staršieho ako 30 rokov. Kyle Larson bude mať na konci mesiaca 29 rokov, Bowman má 28, Chase Elliott 25 a William Byron má 23. Elliott je navyše tretím najmladším šampiónom Cup Series. Larson a Bowman majú kontrakt do sezóny 2023, ďalšia dvojica by predĺženie mala podpísať v priebehu budúceho roka. „Mojim plánom je, že Chase a William s nami ukončia kariéru. Milujem svoju zostavu a chcem ju udržať pokope,“ povedal majiteľ Rick Hendrick.

elliott-johnson-hendrick-1

Príchodom Austina Cindrica sa omladí aj tím Rogera Penskeho. Počas februárovej Daytony 500 bude mať majiteľ 85 rokov, jeho tím spolu 82 – Logano bude mať 31 rokov, Blaney 28 a Cindric 23. Pripočítajme k tomu Harrisona Burtona, ktorý bude jazdiť za Wood Brothers s podporou Penske Racing a máme najmladšiu zostavu celej série.

2019 Loudon

Šesť jazdcov pod 30 rokov vyhralo aspoň jedny preteky v tejto sezóne a zabezpečilo si účasť v pla-off: Larson, Elliott, Byron, Bowman, Blaney a Bell. Dôležité sú v tomto pohľade aj tzv. development programy. Toyota takto „vychovala“ do Cup Series Larsona, Suareza, Erika Jonesa, Bella či Bubbu Wallacea. Od Fordu sú tam Chase Briscoe, Cole Custer a od budúcej sezóny aj Cindric.

Mladé pušky idú vpred a je len otázkou, kto z talentovaných pretekárov v Xfinity Series sa k nim pred nasledujúcou sezónou ešte pridá. Horúcimi ašpirantmi by mohli byť Noah Gragson či Riley Herbst. Odchodom Burtona z Joe Gibbs Racing sa otvorilo miesto v tíme pre Ty Gibbsa, vnuka majiteľa JGR. Jedna-dve sezóny full-time v Xfinity Series s rovnakými výsledkami ako v 2021 a v najvyššej sérii budeme mať určite ďalšieho tínedžera.

NASCAR Xfinity Series Alsco Uniforms 300

fotografie: NASCARmedia, nascar.nbcsports.com

Napsat komentář