Mechanik a závodník, který dal světu NASCAR

William „Bill“ Henry Getty France Sr. (*26 září 1909 † 7. června 1992) se narodil ve Washingtonu Emmě Graham (Irka) a Williamu Henry Francemu. Už jako teenager byl silně přitahován auty a závoděním. Jeho první závodní auto tak byl dokonce rodinný Ford T, s kterým před svým otcem závodil načerno. Jediné co tehdy potřeboval bylo, se hlavně ze závodu dostat domů dřív, než přijde otec domů z práce.

Roku 1935 se rodina přestěhovala do Daytony, o tamním závodění na pláži věděl mladý Bill snad téměř všechno a tak i on se začal brzy účastnit těchto závodů. Postupem času, jak sledoval situaci kolem závodění, začal realizovat některé své nápady ohledně samotného pořádání závodů, jejich vypisování, pravidla,… Ale organizování závodů bylo s jejich vzrůstající oblibou u diváků, čím dál náročnější a Bill pochopil, že sám na to stačit nebude.

Tak se 14. prosince roku 1947 France Sr. setkal s dalšími subjekty – především vlivnými závodníky, s  nimiž jednal o společnosti, která byla zatím pouze v jeho představách. 21. února 1948 bylo dohodnuto – na baru hotelu Streamline  (Daytona beach) vznikla asociace NASCAR (National Asociation for Stock Car Auro Racing). Za název můžeme vděčit muži jménem Red Vogt, kterému se původní NCSCC (National Championship Stock Car Circuit) prostě nezdálo být dobré. Už tehdy se mluvilo o třech hlavních soutěžích z nich vzešly dnešní – Sprint Cup, Xfinity a Camping World Truck série.

Generálním ředitelem společnosti je v tuto chvíli Brian France – vnuk samotného Big Billa. Vedení NASCAR je tedy stále při genech, které jej vymyslely.

William zemřel ve věku 82 let ve svém domě na Floridě po té, co se potýkal s Alzheimerovou chorobou.

Red a BIll

Bill

hotel

Napsat komentář