Matt Kenseth stále v pozadí

Daytona 500 - Practice

Matt Kenseth patří ve svých 42 letech ke zkušeným borcům seriálu NASCAR, ve své bohaté kariéře získal mnoho úspěchů, které korunuje vyhraný Winston Cup v roce 2003. Pojďme si více přiblížit zásadní momenty jeho kariéry.

Matt Kenseth se narodil 10. března 1972 v americké vesnici Cambridge ve Wisconsinu a jeho celé jméno zní Matthew Roy Kenseth. Je ženatý s Katie Martin, se kterou se zasnoubil roku 2000. Mají spolu dvě dcerky – Kaylin a Grace.

Do seriálu NASCAR se poprvé podíval roku 1996, když nastoupil do Busch Grand National Série, kde odjel pouze jeden závod. Této sérii se ale věnuje i v současnosti, uplynulou sezónu se zúčastnil většiny závody. Za těchto 18 let zde dokázal získat 29 vítězství, odjel celkem 283 závodů a hned 135x skončil v TOP 5. Titul zde ale přeci jen nikdy nezískal, nejblíže tomu ale byl v roce 1998, kdy skončil na 2. místě.

První příležitost ukázat se v nejvyšší tehdy ještě sérii Winston Cup dostal v roce 1998, jel pouze jeden jediný závod a hned dojel šestý. Jeho výsledky byly ze začátku ale spíše podprůměrné. V roce 2000 přestoupil do týmu Roush Fenway Racing, kde zůstal dlouhých 12 sezón a skoro celou svou dosavadní kariéru tím spojil se značkou Ford. V tomto roce Matt také získal na okruhu v Charlotte své první vítězství v nejvyšší sérii. Kenseth tedy začal postupně „vystrkovat růžky“ a ukazovat svůj talent. Rok 2002 se mu náramně povedl, získal 5 vítězství a celkově skončil na slušném 8. místě. Na to velkolepě navázal o sezónu později, kdy s náskokem 90 bodů na druhého Johnsona získal zatím svůj jediný titul, přestože tehdy vyhrál pouze jeden závod. Další skvělou sezónu zažil v roce 2006, kdy si připsal dokonce čtyři vítězství, titul mu ale těsně vyfoukl Jimmie Johnson. O titul bojoval i v další sezóně, výkonnostní propad přišel až poté, v následujících dvou sezónách skončil mimo první desítku.

Matt_Kenseth_2008_Dewalt_Ford_Fusion

 

K zásadnímu obratu došlo v roce 2010, kdy se opět vrátil na špici a především do bojů o titul. Sice nevyhrál ani jeden závod, to se ale změnilo o rok později, kdy opanoval rovnou tři. Vše vyvrcholilo v sezóně 2013, po dlouhých 12 letech přesedlal na Toyotu ve stáji Joe Gibbs Racing a ve své první sezóně u nového týmu sváděl vyrovnaný boj o titul opět s Jimmim Johnsonem, také tentokrát ale neúspěšně.

I v loňské sezóně patřil Matt k nejlepším pilotům, díky konzistentním dojezdům se držel na předních příčkách i přesto, že nedokázal vyhrát žádný závod. Po několika chybách v Chase ale jeho cesta za druhým titulem opět skončila. Do následující sezóny vstoupí opět v týmu Joe Gibbse a určitě s největším odhodláním konečně získat svůj druhý titul v nejvyšší sérii.

Ford EcoBoost 400

 

Napsat komentář