Ignorovat matice se nevyplatí, NASCAR zavádí nové pravidlo

tony-stewarts-pit-crew_khaifgdyozwj1bfuucfm0l6la

Před několika dny vešlo v platnost nové pravidlo ohledně počtu instalovaných matic na kolech. Počet šroubů a děr na kolech je pět, ne vždy se ale všechny využívají a to se má změnit.

Vedení NASCAR vydalo prohlášení v němž určuje, že se nově budou muset při výměně kol využívat všechny šrouby i matice. Do teď se stávalo, že většina týmů používala pouze čtyři matice čímž docházelo ke zrychlení samotné zastávky, někteří kaskadéři dokonce používali pouze tři matice. Od teď to ale nebude možné. NASCAR bude počet montovaných matic při každé zastávce kontrolovat a jezdcům, potažmo celým týmům hrozí za porušení nového pravidla penalizace a také pokuta v hodnotě minimálně 20.000 amerických dolarů.

Nové pravidlo jako vždy vyvolalo rozporuplné reakce. Na jedné straně se NASCAR dovolává na bezpečnost a fakt, že s novým pravidlem se sníží počet nehod, které vyvolávala kola, která byla na méně maticích, nedejbože ještě prach bídně utažených. Navíc NASCAR přihlíží k možnému riziku vymrštění málo přidělaného kola při konfliktu. Podle slov vedení poslední dobou narůstal počet nehod a konfliktů vyvolaných právě nepořádně utaženým kolem.

635969396797671372-lugnuts

Co přesně se na novém pravidlu nelíbí jezdcům? Zeptat bychom se moli Tony Stewarta, který poté, co se k oblasti bezpečnosti počtu matic kriticky vyjádřil, inkasoval pokutu 35.000 amerických dolarů. Co přesně měl Tony říct ale vedení NASCAR nechce médiím sdělit. Mimo jiné Stewart měl uvést, že se mu nelíbí, že NASCAR tímto pravidlem narušuje „hru“, díky které se může rozhodnout  o vítězi. „Jestli se někdo rozhodne vzít dvě matky, aby získal několik pozic, tak ho nechte vzít dvě matky.“ Mělo znít od Stewarta, přesto to byl právě on, kdo požadoval aby se NASCAR na tuto záležitost zaměřil.

Další jezdci se vyjádřili solidárně ke Stewartovi, Denny Hamlin řekl, že Tony pouze řekl svůj názor a nechápe, proč mu vůbec byla dána nějaká pokuta.

Práce přibude mechanikům hned nadvakrát, při přípravě – kdy si kola pečlivě připravují tak, že matky dopředu lepí na kola a potom při samotné výměně. Otázkou tedy zůstává jak se nové pravidlo ujme v praxi, sledujte proto už v Talladeze boxovou uličku a délku zastávek u mechaniků. Možná budou totiž o drobátko delší. A vy budete vědět proč.

lugnuts042116-getty-ftrjpg_1rslqu98g5ma21f0yldzb2h0ym
Fotografie: American Racing Network. ksdk.com, sportingnews.com

Napsat komentář