Hviezdy EuroNASCAR, ktoré sa predstavili v Amerike

Európska séria NASCAR môže byť vstupenkou do zámorského sveta oválového jazdenia. Počas rokov sa o tom presvedčilo viacero zvučných mien pretekajúcich na starom kontinente.

Začiatkom milénia hľadal NASCAR nové medzinárodné publikum pre svoj produkt. Aj preto sa v roku 2009 rozhodlo, že európskym fanúšikom ponúkne čaro stock car. Odvtedy NASCAR Whelen Euro Series križuje kontinent, predstavuje nové talenty a úplne nový štýl pretekania na niektorých z najprestížnejších okruhov. Vstup NASCAR do Európy otvoril niektorým Európanom dvere do troch najlepších národných sérií NASCAR v Amerike.

Najbližšie sa na amerických ováloch predstaví holandský pretekár a šampión európskej série z roku 2019 Loris Hezemans. Už dnes ho čaká oválový debut v pretekoch Xfinity Series na Phoenix Raceway (priamy prenos na Arenasport 1). 23-ročný jazdec štartoval premiérovo v XS pred dvoma rokmi na Road America, v tejto sezóne sa sústredí na ovály. Potvrdené sú dva štarty, okrem Phoenixu aj Charlotte Motor Speedway.

Mladík, ktorý bude jazdiť v Chevrolete číslo 13 tímu Reaume Brothers Racing/MBM Motorsports, nie je jediným európskym šampiónom so štartami v Amerike. V tomto zozname nájdeme napríklad dvojnásobných šampiónov Anthonyho Kumpena a Alona Daya, či víťaza Elite 2 Division Anthonyho Gandona.

Day sa stal prvým Izraelčanom, ktorý štartoval v NASCAR national series. Jeho najlepším výsledkom je 13. miesto v pretekoch Xfinity na Mid-Ohio Sports Car Course v roku 2016. Kumpen vyhral na európskych okruhoch 10 podujatí a sériu ovládol v rokoch 2014 a 2016. Počas dvoch sezón si pripísal šesť štartov v Xfinity Series a taktiež dva štarty v ARCA Menards Series East.

Francúz Gandon sa v roku 2013 predstavil dvakrát na okruhoch v Xfinity. Justin Kunz jazdil pred troma rokmi na Canadian Tire Motorsport Park  v tíme Jennifer Jo Cobb. Veterán NWES Marc Goossens pretekal na amerických okruhoch ešte pred vznikom európskej série. Na svojom konte má aj dva štarty v Cup Series na Watkins Glen International (2006) a Sonoma Raceway (2007). Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na Jacquesa Villeneuvea, ktorý medzi rokmi 2007-2013 odjazdil 20 NASCAR pretekov v Amerike a odjazdil kompletnú predminulú sezónu v Európe.

Cesty NASCAR sa však spájali aj opačným smerom a cez oceán prichádzali aj ďalšie známe mená. Šampión NCS z roku 2000 Bobby Labonte a súčasný jazdec RCR v Xfinity Series Myatt Snider majú za sebou kompletnú sezónu na starom kontinente. Sporadicky sa na európskych okruhoch objavili aj Jeffrey Earnhardt, Brandon Gdovic či Jennifer Jo Cobb. V NWES jazdil aj Nováčik roka 2011 v Cup Series, Talian Max Papis, či bývalí jazdci Rick Crawford, Victor Gonzalez Jr., Kevin O’Connell, Dale Quarterley, Stephen Young a JF Dumoulin.

Nová sezóna NASCAR Whelen Euro Series štartuje 15. mája na okruhu Ricardo Tormo v Španielsku. V júni sa jazdci predstavia aj na českom okruhu v Moste.

Napsat komentář