Historicky první závodnice v NASCAR dala ženám naději

Sara Williams Christian se narodila v Paulding County, ve státě Georgia 25. srpna 1918. K závodění se dostala díky svému manželovi (také závodníkovi) Franku Christianovi a i přes to, že její závodní kariéra trvala pouhé dva roky a čítala pouze sedm závodů, ukázala ženám, že se nemusí bát usednout za volant závodního vozu.

Její velké poprvé bylo 19. června 1949 na Charlotte Motor Speedway. Vůbec první závodní sezóna Strictly Stock, která byla vypsána na pouhých osm závodů tak měla v šesti případech v jezdeckém poli zástupce něžného pohlaví. Do svého prvního závodu nastoupila Sara s Fordem s číslem 71. Vůz jako takový patřil jejímu manželovi a byl to právě on, kdo se o vůz staral i z té technické stránky. Závod, do kterého nastoupilo 33 závodníků Sara dokončila na 14. místě. Stalo se také poprvé, že proti sobě závodil manželský pár. Tato jedinečná situace se opakovala až v roce 1990, kdy do závodu nastoupili novopečení manželé Patty Moise a Elton Sawyer.

Druhý závod, kterého se účastnila byl odmávnut na Floridě, na Daytona Beach Road Course 10. července 1949. I v tomto závodě nechyběl její manžel a navíc přibyly další dvě závodnice – Ethel Mobley a Louise Smith.

Její úspěchy, které čítaly například hned dva dojezdy v TOP10 uchvátily americkou asociaci jezdců, takže ji ještě téhož roku zvolili Závodnicí roku. Odměnou jí mohlo být i její celkově třinácté místo v šampionátu.

Poslední (sedmý v kariéře) závod si Sara odjela následujícího roku na Hamburg Speedway. Závod dokončila na 14. místě, největším úspěchem tak zůstane šesté místo ze závodu na Langhorne Speedway 11. září 1949.

Sara Christian (71) a Curtis Turner (41) během závodu Wilkes 200 v roce 1949.

Sara Christian (71) a Curtis Turner (41) během závodu Wilkes 200 v roce 1949.

Nejčastěji závodila s číslem 71, to ale původně znělo 7/11 a reprezentovalo věk jejich dětí. Po ukončení závodní kariéry se celá rodina přestěhovala do malého města nedaleko Atlanty, věnovala se zemědělství a provozovala Motel Cherokee. V roce 2004 byla Sara Christian uvedena do Automobilové síně slávy pro Georgii.  Zemřela 7. března 1980 ve věku 61 let.

Napsat komentář