Gragson prekročil hranicu, priznal chybu a dostal trest

Bez názvu

Dale Earnhardt Jr. povedal, že bol šokovaný, že jazdec jeho tímu JR Motorsports Noah Gragson minulý víkend vrazil do Sagea Karama v pretekoch Xfinity Series na Road America a spôsobil hromadnú nehodu, do ktorej sa chtiac-nechtiac zamiešalo 13 áut. Jeden z možných favoritov na titul sa nevyhol trestu. Prišiel o body a skončil aj s pokutou.

Gragson bol ústrednou postavou pri havárii 13 áut počas sobotňajších pretekov na Road America, keď oplácal kontakt so svojím Chevroletom v súboji so Sageom Karamom z Alpha Prime Racing. Následky Gragsonovho nárazu upchali trať v úseku Moraine Sweep na 4,048-míľovej trati, ukončil preteky pre viacerých jazdcov a Brandon Brown bol otrasený a mal problém sa nadýchnuť. Jazdec JR Motorsports nebol penalizovaný počas pretekov, ale bol predvolaný na konzultáciu s predstaviteľmi súťaže po pretekoch. V utorok ráno Elton Sawyer, viceprezident NASCAR pre úradovanie a technickú kontrolu naznačil, že je možný dodatočný trest.

Predstavitelia NASCAR v stredu potrestali Gragsona po drsnej jazde, pričom mu odobrali 30 bodov v hodnotení jazdcov a pokutovali ho sumou 35 000 dolárov za porušenie pravidiel v sekcií 4.4.C&E: Kódex správania člena NASCAR (NASCAR Member Code of Conduct). JR Motorsports tiež utrpel 30-bodový odpočet v poradí vlastníkov. Gragson zostáva na štvrtom mieste v poradí Xfinity Series, no jeho rozdiel na piateho tímového kolegu Josha Berryho sa zmenšil na päť bodov. Pretekár tímu číslo 9 je v tejto sezóne dvojnásobným víťazom s víťazstvami vo Phoenixe a Talladega.

Jeden zo šéfov tímu Dale Earnhardt Jr. vyjadril svoje sklamanie z jeho činov. „Bol som sklamaný a mal som v pláne o tom diskutovať s Noahom. Mojím odkazom pre neho je v podstate to, že to potrebuje dostať preč zo svojej jazdy. Nemôže hneď zámerne útočiť na súperov,“ prezradil Earnhardt. Gragson v stredu ráno povedal, že „spravil chybu a dúfa, že už ju neurobí.“ Jeden z ašpirantov na titul v sérii priznal, že očakával trest a zároveň verí, že jeho tím je dostatočne silný, aby vyhral v Atlante a získal späť aspoň niektoré body. Earnhardt povedal, že Gragsonovi zdôraznil, že takéto činy môžu poškodiť jeho šance na zabezpečenie miesta v Cup Series. „Chce sa dostať na pohárovú úroveň a my mu chceme pomôcť, aby sa tam dostal,“ povedal Dale Jr. pre SiriusXM NASCAR Radio. „Či už bude jedného dňa jazdiť v najvyššej sérii pre nás alebo pre niekoho iného, keď robí takéto rozhodnutia, a toto som mu povedal, ubližuje tejto príležitosti a kazí si si reputáciu. A to je posledná vec, ktorú by ste chceli robiť, keď sa snažíte získať pracovné ponuky. Môžem za ním stáť takmer vo všetkom,  ale nemôžem to brániť. A to je pre mňa ťažká pozícia,“ dodal.

Sage Karam nazval odplatu Noaha Gragsona „smiešnou“, Noah reagoval, že smiešne bolo trikrát do neho v pretekoch vraziť. Karam pri svojom len siedmom štarte v Xfinity Series skončil nakoniec na 31. mieste, preteky nedokončil. Hnev po pretekoch rozhodne neskrýval majiteľ jeho tímu, Tommy Joe Martins. „Hanbil by som sa byť spájaný s Gragsonom. Koľkokrát sa chce verejne ospravedlniť? Teraz sa snaží pôsobiť ako zlý, tvrdý chlapík. Robíte si zo mňa srandu? To bola tá najjemnejšia vec, akú som kedy videl. Poviem vám, čo je ťažké, snažiť sa prísť sem a pretekať s rozpočtom, ktorý je menej ako štvrtina toho, čo majú oni,“ povedal.

Noah Gragson v pretekoch pokračoval bez vážnejších problémov, dokončil ich na ôsmom mieste a v rozhovoroch zostal vzdorovitý. „Jedna vec je, ak ste rýchlejší ako niekto. Ale hodiť to tam a vyhodiť vás z pretekárskej dráhy v zákrute? Vrážať vám do dverí? Po treťom raze, som to musel ukončiť. Nie je to ideálna situácia pre neho a jeho tím, ale stalo sa to dvakrát alebo trikrát, a to som nemohol nechať tak,“ povedal v sobotu jazdec JRM.

d83df740-c5c7-4fad-99a7-1e

Gragson dostal dohovor od svojho šéfa, proti jeho konaniu boli aj viaceré osobnosti a uznávaní novinári zo sveta NASCAR. Skončil s odpočtom bodov, pokutou a snáď to pri ďalších podobných prípadoch bude riešiť s chladnejšou hlavou. A dozvuky súbojov s Karamom na Road America? Ktovie. No obaja sú písaní v štartovom poli pre sobotné preteky na Atlanta Motor Speedway.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář