Elektrická revoluce v NASCAR?

NASCAR Camping World Truck Series UNOH 225

No jen si to představte. Žádný zápach (chcete-li vůně) zplodin, žádný charakteristický rachot motorů jenom téměř neslyšitelné ševelení elektromotorů. Závody tak tiché, že výrobci a dodavatelé ochranných sluchátek budou moci hledat novou práci, vy se v klidu budete bavit s osobou vedle, aniž by bylo potřeba zvýšit hlas a parta kluků na Pit Road nebude hold dolévat palivo, ale dobíjet baterku.

NASCAR v rámci svého programu NASCAR Green vykonává a podporuje nesčetně zelených projektů, ať už se jedná o podporu recyklace, o zavedená opatření obnovitelné energie nebo solární výroba energie, kterou ve svých zázemích využívá hned několik týmů nejen v nejvyšší sérii NASCAR, ale i okruhy, na nichž se závodí.

Na začátku tohoto týdne se objevila studie vědce Billa Nye, který se mimo jiné proslavil svou motýlkovou mánií. Ve studii uvádí a odůvodňuje, proč by NASCAR měl přejít na elektromobily. „Myslím, že se do NASCAR elektro-automobily dostanou v krátkém časovém horizontu a NASCAR nám s tím pomůže. Každý fanoušek chce vidět závodit elektrická auta. My teď veřejnosti ukážeme, čeho je takový vůz schopný, trh by se zbláznil.“ Psalo se v úvodníku studie. „NASCAR by se měl přejmenovat na NESCAR – National Electric Stock Car Racing ,“ Říká Nye.

Jumpstart?s Read for the Record at the LA Public Library

Na otázky, jak moc vědec zná podstatu či princip současného závodního speciálu odpověděl vyhýbavě, že by výměnou vozů NASCAR nic neztratil. A to i přesto, že dnešní modely mají 850 koňských sil a doporučovaný model Tesla Model-S jenom 532. Takže by se myšlence „kup závoďáka v showroomu“ přiblížil fanoušek zase o kus víc. Automobilka Tesla by prý měla být schopna produkovat elektrické závodní speciály již za tři roky.

„Říkám vám, jakmile jednou uvidíte závodit elektrická auta, nebudete chtít nic jiného.“ Řekl Nye. „Přál bych si, aby NASCAR myslel dopředu. NASCAR by měl být více o budoucnosti než minulosti, a používat benzín? To je minulost.“ Dodal Bill.

NASCAR ale na tuto změnu není připraven. Nejde přitom ani tak o závodní série samotné, či týmy, které by musely provést milionové investice. Mnohé by to znamenalo především pro samotné automobilky – účastnící se automobilky jako je Ford či Chevrolet ve svých kutilských garážích mají zatím po jednom elektrickém modelu.

Studie Billa Nye se neshledala s přílišným pochopením, a to především ze strany fanoušků, těm celá studie připadá jako hodně špatný vtip. A co vy? Chcete vidět na okruzích elektromobily? Zkuste si pustit závod a vypněte si zvuk :) . Tak nějak by to totiž vypadalo.

One Comment

  1. kimamia napsal:

    Ono stačí se dívat na závody Formule E. Někdo to komentoval, že to je jak kdyby kolem vás projela tramvaj. :-)

Napsat komentář