Danica Patrick v Indy 500

Danica-Patricks-2018-Indycar-paint-scheme

Nejúspěšnější žena světa NASCAR minulou sezónu ukončila svoji jezdeckou kariéru. V plánu však měla návrat na nejvýznamnější americké závody letošního roku. V únoru se zúčastnila Daytony 500 a o tomto víkendu ji čeká sto druhý ročník Indianapolis 500.

Danica se tak po sedmi sezónách vrací do odvětví ve kterém vyrostla. Již před dvaceti lety jsme její jméno mohli spatřit v anglickém šampionátu Formule Vauxhall a Formule Ford. Odtud vedli její kroky zpátky do USA, kde si ji všiml Bobby Rahal a nabídl ji sedačku ve třetím voze jeho týmu v Indy Racing League na sezónu 2005.

Hned při jejím prvním závodu na Homestead-Miami Speedway havarovala a musela být hospitalizována s mírnými zraněními.

V ročníku 2005 se poprvé zúčastnila Indy 500 a připsala si hned spoustu dílčích rekordů jako první žena v Indy. Vyhraný jeden trénink, čtvrtá startovní pozice, devatenáct kol ve vedení a čtvrté místo celkově. Českým fanouškům se do podvědomí vryla díky vyřazení Tomáše Engeho z devátého místa. Při jednom z restartů podcenila teplotu svých pneumatik a při přidání plynu se roztočila a rozbila Tomášovi auto na tolik, že musel odstoupit.

 
Prvního, a zatím jediného, vítězství se Danica dočkala v ročníku 2008 na japonském oválu Motegi. Všem jezdcům před ní došlo palivo a ona, díky dobře zvolené strategii vyhrála. Díky takto vyhránému závodu však u mnoho fanoušků nestoupla na oblibě.
 
Od ročníku 2010 se začala věnovat spíše Stock Car závodům a zúčastnila se několika klání v Xfinity Series. Od roku 2012 se již objevovala v nejvyšší lize v týmu Tommyho Baldwina. V této sezóně si ji všiml Tony Stewart a nabídl ji tříletý kontrakt. Hned v první závodu sezóny, Daytoně 500, si jako první žena v historii připsala pole position a závod dokončila na skvělém osmém místě. Její forma po celé tři roky měla ale spíše klesající tendenci a Tony Stewart měl stále větší problémy sehnat sponzory pro její vůz. Nakonec se zúčastnila dalších dvou sezón a poté ukončila závodní kariéru.

V letošní sezóně se tak zúčastnila Daytony 500 ale příliš se ji nedařilo. V polovině závodu se přimíchala do hromadné nehody a klasifikovaná byla na pětatřicátém místě.

Tento víkend se zúčastní závodu Indianapolis 500 v týmu Eda Carpentera. Všechny překvapila v takzvaný Bumb Day, kdy probýhá na dvou a půl mílovém oválu kvalifikace o třiatřicet volných pozic. Devátým místem se dostala do Fast Nine a v neděli se tak s dalšími osmi jezdci poprala o první tři řady na startovním roštu. Tam si o dvě příčky polepšila a do sto druhého ročníku závodu odstartuje ze třetí řady.

Zelená vlajky by měla nad Indinapolisem zavlát v neděli v 18:21 našeho času. Přímý přenos je možné sledovat s českým komentářem Michala Berana a Martina Straky na Nova Sport 1 od 17:45.

 Fotografie: GoDaddy.com

Napsat komentář