CWTS: Ohlédnutí za sezónou 2015

Chtě nechtě, sezóna 2015 je minulostí. Dvacet tři závodů bylo odjeto a i jméno letošního šampiona je jasné. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější momenty série Camping World Truck Series, které byly letos k vidění. 

Jako již tradičně,  sezóna odstartovala na nejslavnějším oválu světa NASCAR v Daytoně. Páteční večer si pro nás připravil zajímavý závod NextEra Energy Resources 250 plný nehod, hned dvou The Big One a zajímavého vítěze. Jím se vůbec poprvé stal Tyler Reddick, který absolvoval svoji první kompletní sezónu v týmu Brad Keselowski Racing a ihned se zařadil mezi největší kandidáty na titul. Druhá ze dvou velkých nehod se odehrála v sedmačtyřicátém kole, z celkových šestnácti vozů, které se do konfliktu zapletlo, jich muselo hned deset odstoupit ze závodu. Dříve v závodě došlo na první The Big One, do které se zapletlo „jenom“ deset vozů.

Tyler Reddick teprve devatenáctiletý rodák z Kalifornie je součástí světa NASCAR a série Camping World od roku 2013, kdy se poprvé prohnal na okruhu v Rockinghamu. Ke dnešnímu dni má na kontě dvě výhry, dvě Pole Positions a téměř třicítku dojezdů v TOP10. Se svým Fordem letos nakonec obsadil v šampionátu druhou příčku.

Rozhodně nejzajímavější finiš byl k vidění o několik týdnů později na oválu Charlotte Motor Speedway, kde si Erik Jones a Kasey Kahne při závěrečném green-white-checkered dojezdu nedarovali ani centimetr dráhy. Výsledkem byl druhý nejtěsnější rozdíl v historii, jezdci protnuli cílovou pásku s rozdílem 0,005 sekundy! Z vítězství se radoval Kasey Kahne. Pro Kahna to bylo v rámci této série páté vítězství kariéry. Do závodního vozu Camping World přitom Kahne usedá spíše sporadicky, během pěti let to bylo šestkrát, krásná statistika pro Kahna, pět výher z šesti závodů.

V průběhu sezóny bylo k vidění hned několik velkých bouraček. Do jedné z nich se zapojil i Ben Kennedy, třiadvacetiletý závodník, který se v trucku prohání třetím rokem. Jeho nehoda se odehrála týden po těžké havárii Austina Dillona v Daytoně, kdy se jeho vůz zastavil až o plot nad lemující zdí. Kennedy prožil něco podobného, jeho nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Takové štěstí bohužel neměl Austin Theriault při závodě v Las Vegas. Týmový kolega Tyler Reddick ztratil kontrolu nad svým vozem a při korigování smyku nešťastně trefil kolem jedoucího Theriaulta. Velký náraz do zdi bez SAFER bariéry znamenal pro závodníka pohmoždění spodní části zad. Až přibližně měsíc po nehodě světlo světa spatřili zprávy, že tento náraz měl Austinovi zlomit bezpečnostní pomůcku zvanou HANS, kterou mají jezdci upevněnou na svém krku a brání posunu hlavy dopředu při velkých přetíženích, to zapříčinilo i poškozenou helmu o volant. Nárazem se dokonce prý dostala i převodovka dovnitř do kokpitu. Vlastník týmu Brad Keselowski se nechal slyšet, že nikdy nic takového v životě neviděl. Od této události se Keselowski snaží prosadit lepší bezpečnost oválů instalováním SAFER bariér kolem celého oválu – tedy otázka bezpečnosti, kterou vyvolala i nehoda Kyla Busche v rámci série Xfinity.

Nešťastné momenty střídají ty šťastné. Pojďme se podívat na jezdce, kteří si v letošní sezóně připsali svůj první zářez v podobě vítězství.

Hned při třetím závodě své kariéry si pro první vítězství dojel Christopher Bell, který vyhrál závod na prašné trati v Eldoře. Bell si tímto vítězstvím a skvělými výkony v posledních závodech vysloužil sedačku na celou příští sezónu ve voze 54 týmu Kyla Busche.

Skvěle zvolená strategie a šetření paliva zajistilo první vítězství i pro John Huntera Nemechka na Chicagolandu. Podobně dopadl i John Wes Townley v Las Vegas.

S blížícím se koncem sezóny vrcholil i  souboj o celkové první místo v šampionátu jezdců. Po celou sezónu se na prvních třech místech pohyboval Erik Jones, Tyler Reddick a Matt Crafton. Poslední jmenovaný (obhájce dvou po sobě jdoucích titulů z posledních sezón), měl konec šampionátu hop nebo trop. V Talladeze a Phoenixu musel odstoupit, a k zisku titulu mu tak nestačilo ani šest vítězství v sezóně. Rozhodující moment přišel právě ve Phoenixu, kde se šance na titul rozplynuly po těsném boji o vítězství s Erikem Jonesem.

Erik Jones tak měl ulehčenou situaci a v Homesteadu mu stačilo dojet do patnáctého místa. Nakonec si šestým místem vyjel jako nejmladší jezdec cestu k poháru Camping World Truck Series. „Je to pro mě skvělý den. Za všechny tyto moje úspěchy vděčím především týmu, mechanici na každý závod skvěle připravili auto a byla pro mě radost s ním jezdit.“ Vypíchl poctu týmu Kyle Busche, kterému se jako prvnímu povedlo ukořistit tři tituly v šampionátu vlastníků po sobě.

Erik Jones patří určitě k největším talentům v nižších sériích NASCAR. Toho si je vědom i Joe Gibbs, který s ním počítá příští sezónu na plný úvazek v sérii Xfinity, kde si mimo jiné letos v Texasu připsal své první vítězství právě s jeho týmem a druhé na oválu v Chicagolandu. Erik se letos ukázal i třikrát v závodě nejvyšší ligy Sprint Cup jako náhrada za zraněného Busche a následně suspendovaného Matta Kensetha. A výsledky rozhodně nejsou k zahození.

10_EJones_HMS_112215

10_EJones_HMS_11221510_EJones_HMS_112215

Šampionát jezdcůErik Jones
Šampionát vlastníkůKyle Busch Motorsport
Šampionát značekToyota
Nováček sezónyErik Jones
Nejpopulárnější jezdecJohn Hunter Nemechek

Toto byly vybrané události, které hýbaly děním letošní sezóny, a nám nezbývá nic jiného než čekat na začátek té další, která začíná 19. února 2016.

Kalendář závodů 2016

 

 

Napsat komentář