Co přinese nadcházející sezóna?

Nadcházející sezóna nejvyšší série NASCAR Sprint Cup 2015 se naplno rozjede až za polovinou února, kdy se dočkáme velkolepého zahájení slavnou Daytonou 500. V minulém roce ale došlo k několika změnám, které přinesly četná dramata. Letos se dozajista dočkáme pomyslného pokračování. 

NOVÁ PRAVIDLA

Minulý rok zveřejnil NASCAR Skromný balíček změn, který mimo jiné nařizuje snížení počtu koní, snížení zadního spoileru, upravuje způsob změny nastavení vozu, testování týmů nebo také hovoří o „mokrých “ pneumatikách… Jak na hromadu změn týmy reagovaly?

Každá změna si najde své odpůrce, ale i ty, kteří ihned novinky nastudují a začnou pilně pracovat na úpravách. Michael Waltrip dokonce řekl, že zákaz soukromého testování ušetří jeho týmu kolem jednoho milionu amerických dolarů. Kam ušetřené peníze investují? Vzhledem k nemožnosti testování například do počítačových simulátorů, kterých mají týmy NASCAR plno a řidiči se tak mohou trénovat právě tam. Zda-li jim ale tento trénink zajistí náskok před konkurencí nemůžeme posoudit. Týmy tak budou muset spoléhat na talenty svých jezdců, jak moc se projeví vše na výsledcích a samotných dojezdech v jednotlivých závodech? Projeví se tato změna na výsledcích některého konkrétního jezdce? A jak se jezdci i ostatní členové posádek popasují s ostatními změnami?

Michael+Waltrip+Talladega+Superspeedway+Day+v9gBNrqY7msl

ZMĚNY V TÝMECH

Molekuly, molekuly,… Přesuny a změny ve složení týmů jsou každoročním tématem mezi jednotlivými sezónami. Do nové sezóny tak například Danica Patrick nastoupí s novým velitelem posádky Danielem Knostem. Bude to Změna k lepšímu? Dokáže letos jediná žena jezdeckého pole nejvyšší série NASCAR vyhrát závod?

V týmu Ricka Hendricka se nově spojí Dale Earnhardt Jr. s Gregem Ivesem a Kasey Kahne s Keithem Roddenem. U Joe Gibbse se potom přeběhlík Carl Edwards bude prohánět pod vedením Dariana Grubba. Kyle Busch spojí síly s Adamem Stevensem a Denny Hamlin s Davem Rogersem. V týmu Stewart-Haas Racing se potom kromě zmíněné změny velitele posádky Danicy Patrick nově utvoří dvojice Kurt Busch a Tony Gibson. A nového velitele Matta McCalla se dočká Jamie McMurray.

Velitelé posádek (jak víme) dokáží při dobré strategii zázraky. Komu změna prospěje a komu ne?

NOVÝ FORMÁT CHASE PO DRUHÉ

Změna systému bodování a mnohem větší důraz na vítězství přinesly (dle po sezónních hodnocení) to, co tvůrci chtěli. Brian France sice řekl: “ Chtěl jsem emoce, ne boje a pořád mě mrzí, jak se některé situace vyostřily,…“ ale ony „vyostřené situace“ jsou naprostou bombou co se týče reklamy samotného NASCAR. Mnoho týmů dokonce záběry ze rvaček používají do reklam a kampaní pro nadcházející sezónu.

Nový formát Chase přinesl chtěnou vášeň a intenzitu ale také umocnil rivalitu mezi jezdci, je tato rivalita ještě zdravá? Byly zoufalé agresivní činy jezdců na místě? Ano, možná by se mnozí z nás zachovali stejně, kdyby byli na jejich místě, ale čeho se dočkáme letos? Vzpomenou si jezdci na újmy, které jim minulý rok způsobili jiní jezdci? Vzpomenou si na situace, kdy jim někdo zablokoval cestu k titulu šampiona? Dojde na oplácení?

Ke kolika kolizím a konfliktům letos dojde je otázka číslo jedna, určitě se dočkáme ne jedné neférové situace. Jak se ke všemu postaví vedení NASCAR je otázka druhá. Přidá opatření, která budou nad všemi jezdci držet zdvižený prst a dávat jim jasně najevo, že některé chování nehodlá akceptovat?

Další věcí je určitě fakt, že díky úspěchům Ryana Newmana, se mnoho dalších „nevýrazných“ jezdců bude snažit (ještě více) o alespoň nadprůměrné dojezdy, protože všichni mají šanci dostat se do Chase a při jen trochu schopných dojezdech mohou být i oni v poslední bitvě o titul. Co třeba taková Danica Patrick ve finální čtyřce? Dokážete si takovou situaci představit? Koho vidíte v letošním velkém finále vy? Boje o titul šampiona určitě zintenzivní šampioni z let minulých a legendy mezi jezdci, kteří se nebudou chtít nechat zahanbit. Svou reputaci se rozhodně pokusí napravit Jimmie Johnson, který minulý rok vypadl z bojů o titul šampiona poněkud nešťastně.

121514_NASCAR_Danica_PI_JP.vresize.1200.675.high.55

Jaká sezóna bude by nám mohly napovědět již první závody, nyní nezbývá nic, než odpočítávat zbývající dny a těšit se až vše začne. 

One Comment

  1. Kmonislav napsal:

    Že jezdci nezapomenou na křivdy, to nezapomenou )) ale daj si bacha na ňáký viditelný oplácečky,kvůli trestům. Jinak už příští měsíc :D oléééééééééééééé !!!!

Napsat komentář