Busch Light Clash sa rozšíri, takto vyzerá formát

Busch Light Clash at the Coliseum bude v roku 2023 ešte väčší. Hlavné podujatie exhibičných pretekov, ktoré sa budú konať 5. februára na LA Memorial Coliseum, sa rozšíri. Pole pretekárov na štarte sa zvýši na 27 áut, čo je nárast z 23 v minuloročnom inauguračnom cykle.

Formát tohtoročného Clash at the Coliseum sa do značnej miery nezmenil. V sobotu 4. februára bude pole rozdelené do troch skupín na tréning, pričom každá skupina dostane tri tréningy na nastavenie svojich áut.

FItdfdbXMAAHUU0

Po tréningu začne jednokolová kvalifikácia, ktorá určí štartové zloženie nedeľných heat races – štyroch 25-kolových pretekov, v ktorých sa budú počítať iba kolá so zelenou vlajkou. V kvalifikácii absolvuje každý jazdec tri kolá, jedno zahrievacie kolo a dve merané. Tímy pôjdu do kvalifikácie na základe bodového hodnotenia vlastníkov z minulej sezóny NASCAR Cup Series od najhoršieho po najlepšieho. Ak sa na toto podujatie prihlási viac ako 40 tímov, štyri najrýchlejšie open tímy postúpia do heat races – „rozjazdy“.

Najrýchlejší sobotňajší kvalifikant získa pole position v Heat 1, druhý najrýchlejší v Heat 2, tretí v Heat 3 a štvrtý najrýchlejší v Heat 4. Rovnakým spôsobom sa budú určovať aj ďalšie pozície na štarte heat races. Tieto preteky určia pole pre hlavné podujatie spolu s pozíciami na štarte. Prvých päť pretekárov v každej „rozjazde“ postúpi automaticky do hlavného podujatia, pričom určí prvých 20 štartových pozícií.

Clash2023 criteria

Jazdci, ktorí dokončia svoje „rozjazdy“ mimo prvej päťky, budú bojovať o postup do hlavnej súťaže prostredníctvom Last Chance kvalifikácie. Pôjde o dve 50-kolové podujatia, ktoré oficiálne určia štartové pole pre Clash. V prvom LCQ sa predstavia tí, ktorí skončili na šiestom až desiatom mieste v rozjazdách 1 a 3, druhé bude pre tých, ktorí skončili na šiestom až desiatom mieste v rozjazdách 2 a 4. Traja najlepší jazdci v každom LCQ postúpia do hlavných pretekov.

Posledné, 27. miesto v poli je vyhradené pre jazdca, ktorý skončil najvyššie v bodovaní sezóny 2022 a nedokázal si ešte vybojovať pozíciu v The Clash. To znamená, že Joey Logano, víťaz minuloročného Busch Light Clash na Coliseum a šampión NASCAR Cup Series 2022, má účasť zabezpečenú.

2022feb6-busch-suarez-green-flag-heats

Samotný Busch Light Clash at the Coliseum, ktorý bude mať 150 kôl, odštartuje v pondelok 6. februára o 2:00 v noci nášho času. Priamy prenos divákom v Česku a na Slovensku ponúkne Nova Sport 3.

fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] Tento víkend odstartuje sezóna NASCAR exhibicí Busch Light Clash. Stejně jako v loňském roce se na ovál proměnil fotbalový stadion LA Memorial Coliseum. Formát závodu […]

Napsat komentář