Austrálske rodinné duo chce prepísať históriu NASCAR a ARCA

Vo svete stock car pretekania sme už videli na trati všelijaké rodinné súboje. Od bratov Buschovcov, Walltripovcov či Dillonovcov, až po spoločné podujatia Dalea Earnhardta s jeho synom Daleom Jr. či spoločné štarty Nemechekovcov. Sarah and Bridget Burgessové však chcú čoskoro prepísať históriu NASCAR a ARCA Series.

Pohľad na vysmiatu Sarah Burgessovú minulý mesiac na kalifornskej Irwindale Speedway v jej modro-červenom pretekárskom obleku, nebol pre prítomných ničím výnimočný. 41-ročná rodáčka z austrálskeho Brisbane ho nosí, keď pôsobí ako crew chief svojej dcéry Bridget na pretekoch ARCA Menards Series West. Usmiata tvár bola len prejavom radosti, ktorú cítila, keď prvýkrát absolvovala jazdu v stock car na asfaltovom ovále. Bol to len tréning, test jej vodičských schopností, ale bola to však aj kľúčová etapa na ceste, o ktorej Burgessová dúfa, že sa skončí pozoruhodným prírastkom do histórie automobilových pretekov stock car.

Sarah a Bridget si želajú pretekať proti sebe na rovnakom podujatí, keď ARCA Series West 2. júla opäť navštívi Irwindale. Bolo by to po prvýkrát, čo by dvojica matka-dcéra pretekala na rovnakom podujatí série NASCAR alebo ARCA. „Historický moment by určite bol jedným z tých výnimočných momentov,“ pripustila Burgessová v rozhovore pre ARCARacing.com „Priznávam však, že som typ človeka, ktorý robí niečo, pretože to chce robiť. Rozhodla som sa pre automobilový priemysel, pretože ma fascinuje, nie preto, že by som chcela byť ženou v tomto odvetví. Skutočne chcem ísť na jedny z týchto pretekov. Zažiť, aký je to pocit, ísť na trať a byť konkurencieschopná,“ dodala.

Sarah Burgess

Burgessovci sú rodina doslova posadnutá pretekaním, ktorá vymenila svoje austrálske životy v snahe uspieť v motoristickom športe na americkej pôde. V roku 2008 sa Sarah a jej manžel Adam presťahovali so svojou vtedy šesťročnou dcérou do oblasti Los Angeles po tom, čo austrálska vláda zakázala ľuďom mladším ako 25 rokov jazdiť v autách s turbom alebo motorom V8. Po príchode do Spojených štátov mala rodina šesť kufrov. Sarah zo začiatku pretekala v drifte a off-road autách. Spoločne s dcérou dokonca proti sebe súťažili v Lucas Oil Off Road Racing Series, nakoniec si však uvedomili, že ich úsilie je potrebné zosúladiť a posunúť sa smerom k Bridgetinej kariére v stock cars.

Momentálne 20-ročná pretekárka jazdí v rodinnom tíme v ARCA West od roku 2020 po tom, čo v roku 2019 debutovala v niekoľkých pretekoch pre iných majiteľov áut. Na svojom konte má päť umiestnení v TOP10. O tom, že je to skutočne „rodinný podnik“ svedčí fakt, že jej mama Sarah počas pretekov pôsobí ako jej crew chief a otec Adam je zvyčajne jej spotter. Okrem pretekárskeho programu Sarah pracuje na plný úväzok pre eBay v oddelení obchodu a vývoja dielov a príslušenstva. Bridget pracuje v McDonald’s v meste Tooele v Utahu, kde si rodina prenajíma trojizbový byt. Adam nie je zamestnaný. Jeho práca, ako hovorí Sarah, je pracovať zadarmo pre Bridget, udržiavať a pripravovať jej auto a trénovať ich dcéru. „Nemôžem si dovoliť zaplatiť Bridget, aby sa stala pretekárkou,“ povedala Sarah Burgessová. „Všetky tieto peniaze idú do jej príležitosti stať sa pretekárkou. Môj plat vždy pokrýval naše životné náklady.“

Akoby ich situácia pri podpore jedného jazdca nebola dosť zložitá, aspoň na jedno podujatie chce rodina pripraviť dve autá. Už roky uvažujú o tom, že by sa Sarah pripojila k Bridget v pretekoch West Series. Proces premeny tohto sna na skutočnosť sa začal minulú jeseň, keď začali hľadať druhé pretekárske auto, ktoré by kúpili. Tento rok konečne kúpili auto, ktoré sa zmestilo do ich rozpočtu. Od Matta Levina, jazdca ARCA West, získali Chevrolet, ktorý síce jazdil naposledy v roku 2019, no podľa Sarah bol motor pod kapotou relatívne čerstvý. Ďalším krokom pre Sarah bolo získanie povolenia od ARCA na pretekanie. So skúsenosťami za volantom na iných platformách sa jej podarilo získať licenciu, no potrebovala niekoľko kôl v sériovom aute na ovále. Minulý mesiac teda v Irwindale absolvovala pár tréningových jázd v dcérinom aute a od vedenia série dostala povolenie nastúpiť do pretekov.

Šanca prišla takmer okamžite. Z dôvodu nedostavenia sa jazdca bola Burgessová, jediný človek v garáži s licenciou na pretekanie a bola požiadaná, aby štartoval v aute Erica Nascimenta, no tím napokon pred podujatím prihlášku stiahol. Ak Sarah dokáže získať sponzora, ktorého potrebuje, jej pozornosť sa úplne zameria na prípravu potrebnú na preteky v Irwindale. Pretože toto podujatie je presne to, za čím teraz smeruje. Zatiaľ čo Bridgetin program zostáva prioritou rodiny, ak dostanú príležitosť, Burgessovci pripravia obe autá tak, aby jazdili čo najlepšie.

Burgessfamily

To, čo má potenciál byť mimoriadnou nocou v Irwindale, môže byť veľkým prepisom histórie v NASCAR aj ARCA. Matka a dcéra totiž v jedných pretekoch spolu ešte neštartovali. Sarah prežívala jedinečné momenty, keď sa po svojej tréningovej jazde mohla porozprávať so svojou dcérou o výkone auta. Dokáže si predstaviť, aký to môže byť pre obe pocit, keď budú diskutovať o svojom výkone v rovnakých pretekoch ARCA. Ak Sarah dostane šancu pretekať proti svojej dcére v stock car, bez ohľadu na to, ako sa jej bude dariť a na akom mieste skončí, jedna vec je istá. Jej nákazlivý úsmev bude v Irwinsdle spríjemňovať chvíle všetkým.

zdroj: arcaracing.com

fotografie: twitter.com/ARCA_Racing, Michael Owens/ARCA Racing, Sarah Burgess

Napsat komentář