75 rokov NASCAR: Prehľad sezón 1969-1973

NASCAR v tomto roku oslavuje 75. výročie svojho vzniku a aj my v nascar-live.eu sa budeme pozerať späť do histórie tohto krásneho športu. Jedným z projektov je krátky prehľad všetkých sezón NASCAR Cup Series. Dnes pokračujeme už piatou časťou a prehľadom rokov 1969-1973.

1969 (21. sezóna)

PDA, ktorý vznikol v letných mesiacoch a viedol ho Richard Petty, bol druhým pokusom o zväz jazdcov po neúspešnom úsilí Curtisa Turnera a Tima Flocka v roku 1961. PDA viedlo bojkot jazdcov od prvých pretekov v Talladege v septembri kvôli nebezpečným podmienkam na trati, pri ktorých odstúpilo 37 jazdcov.

Okrem Talladegy boli na sezónu 1969 pridané nové superspeedway trate v Michigane, ktoré mali v auguste naplánované preteky na 600 míľ, no boli skrátené kvôli dažďu, Dover a College Station. Bristol a Rockingham, ktoré hostili preteky už niekoľko sezón, tiež zmenili svoj dizajn. Dodge prišiel do Talladegy s novým podvozkom Dodge Daytona, pričom najpozoruhodnejším prvkom bolo veľké zadné krídlo. Víťazstvo si pripísal Richard Brickhouse, ktorý po bojkote PDA jazdil v továrenskom tíme Raya Nichelsa.

Šampiónom sezóny sa stal David Pearson, ktorý získal tretí titul vo svojej štvrtej sezóne na plný úväzok. Po Lee Pettym sa stal len druhým jazdcom z troma titulmi. Na ceste za celkovým triumfom vyhral 11 pretekov a skončil v najlepšej dvojici vo viac ako polovici svojich 51 štartov v sezóne (29). Najpopulárnejším jazdcom sa stal Bobby Isaac.

1970 (22. sezóna)

Rok predtým najpopulárnejší jazdec, tento rok šampión. Bobby Isaac ovládol jedenásť podujatí a stal sa jedenástym šampiónom NASCAR v histórii, šiestim zo Severnej Karolíny. Jeho ikonická červená „sedemdesiatjednotka“ zo sezóny 1970 je vystavená v Sieni slávy NASCAR.

Po úspešnom predstavení Dodge Daytona koncom roku 1969 sa Plymouth pripojil ku krídlu s vlastným SuperBird. Richard Petty sa po ročnom prechode k Fordu vrátil do Plymouthu, pričom jeho tím Petty Enterprises vyhral s Peteom Hamiltonom preteky Daytona 500 a obe podujatia v Talladege. Prvýkrát NASCAR predstavil reštrikčné dosky karburátora v snahe spomaliť rýchlosť v pretekoch na superspeedway tratiach, ktorá dosahovala rýchlosť 200 mph, počnúc podujatím Talladega 500 v auguste.

NASCAR a ABC oznámili novú televíznu zmluvu na sezónu 1970, v rámci ktorej stanica vysielala deväť pretekov vrátane piatich podujatí, ktorých časti boli vysielané naživo. Prvým z týchto priamych televíznych prenosov bol záver aprílových Alabama 500 v Talladege a išlo o prvé živé vysielanie od roku 1960.

1971 (23. sezóna)

Tretím jazdcom, ktorý vybojoval tri tituly sa stal Richard Petty. Ovládol Daytona 500 a celkovo si v majstrovskej sezóne pripísal 21 víťazstiev. Jeho Plymouth Road Runner z roku 1971 bol súčasťou návštevy Bieleho domu, kam boli pozvaní niektorí z popredných pretekárov tej doby na recepciu s prezidentom Nixonom. Bolo to prvýkrát v histórii USA, čo boli automobiloví pretekári pozvaní do Bieleho domu.

RJ Reynolds Tobacco a ich značka cigariet Winston sa pripojili k sérii ako hlavný sponzor novej Grand National Series Winston Cup. Sponzorstvo umožnilo marketing pre všetky podujatia s dĺžkou nad 250 míľ a celkový sponzorský balík vo výške 100 000 dolárov.

Pred začiatkom sezóny Chrysler výrazne zredukoval počet výrobných snáh len na dve autá prevádzkované Petty Enterprises, zatiaľ čo Ford sa nakoniec rozhodol úplne vycúvať. To prinútilo mnohé z bývalých továrenských tímov spoliehať sa na sponzorov alebo peniaze za účasť od promotérov tratí. Junior Johnson, ovplyvnený stiahnutím sa Fordu, postavil Chevrolet na žiadosť Richarda Howarda z Charlotte Motor Speedway pre podujatia od Charlotte’s World 600. Pearson, ktorý vyhral titul v rokoch 1968 a 1969 s Holman-Moodym, sa rozhodol opustiť tím v máji po Darlingtone po tom, čo sa objavili problémy týkajúce sa platenia peňazí za účasť v pretekoch. Bobby Allison sa vrátil do Holman-Moodyho v Talladege.

Od polovice sezóny umožnil NASCAR autám Grand American pretekať na krátkych tratiach s autami série Cup. Bobby Allison uvidel šachovnicovú vlajku ako prvý na úvodnom podujatí na Bowman Gray Stadium, no neskôr mu bolo priznané iba víťazstvo na podujatí Grand American. Preto nikto nezískal skutočné víťazstvo na podujatí, čo sa stalo jediný raz v histórii NASCAR Cup Series.

1972 (24. sezóna)

Dominancia Richarda Pettyho mu priniesla štvrtý titul, čím sa osamostatnil na čele historických štatistík. Na ceste za titulom vyhral osem pretekov a stal sa piatym jazdcom, ktorý vyhral titul dva roky po sebe. V roku 1972 debutovalo Pettyho ikonické sponzorstvo s STP. Keď sponzor debutoval na Riverside, auto bolo väčšinou Petty Blue, ale STP presvedčilo Pettyho, aby namaľoval veľkú časť auta v zobrazení STP Day-Glo Red, čo Petty spočiatku odmietol. Nová schéma debutovala v Daytone a kombinácia červenej a modrej sa stalo jedným z najznámejších sfarbením auta NASCAR v histórii. STP v tejto sezóne začalo 29-ročné primárne sponzorstvo s Richardom Pettym.

Sezóna 1972 je pripisovaná začiatku modernej éry NASCAR. Ten zaviedol skrátený harmonogram na tento rok, pričom sa vypustili všetky oválové preteky s dĺžkou pod 250 míľ. Výsledkom bol rozpis 31 pretekov, najkratší pre pohárovú sériu od roku 1950. V januári Bill France Sr. oznámil, že odstupuje zo svojej pozície prezidenta NASCAR, pričom vedenie odovzdal svojmu 38-ročnému synovi Billovi. Pred oznámením odchodu do dôchodku sa dohodol s RJ Reynoldsom, že Winston bude hlavným sponzorom Cup Series.

David Pearson sa pripojil k Wood Brothers ako náhrada za hlavného jazdca AJ Foyta, keď mal Foyt záväzky v IndyCar. Pearson sa nakoniec stal hlavným jazdcom tímu po šiestich víťazstvách.

1973 (25. sezóna)

Viaceré preteky sezóny 1973 boli odložené alebo zrušené z dôvodu počasia alebo problémov tratí počas sezóny, vrátane podujatí v Ontáriu, Trentone a Michigane. Výsledkom bola sezóna 28 pretekov, čo je najmenej od roku 1950 v pohárovej sérii.

Trinástym šampiónom NASCAR sa stal Benny Parsons. Na titul mu stačilo jediné víťazstvo v Bristole, čo bol jeho jediný finiš v lead lape. Na finále sezóny prišiel s bodovým náskokom, ale Petty a Yarborough mali stále matematickú šancu. V 13. kole Parsons narazil do G.C. Spencera a tím sa snažili opraviť auto. S pomocou ostatných tímov sa auto mohlo vrátiť o viac ako hodinu neskôr a Parsons mohol získať titul po tom, čo skončil na 28. mieste a Pettyho trápili mechanické problémy.

Cale Yarborough sa vrátil do NASCAR po dvoch rokoch pretekania v USAC a pripojil sa k tímu Richarda Howarda a Juniora Johnsona, kde nahradil Bobbyho Allisona. Allison sa presťahoval do vlastného tímu, kde riadil Chevrolet a zároveň pripravoval autá pre brata Donnieho a jeho nový tím DiGard. Vo svojej prvej full-time sezóne jazdil za Wood Brothers David Pearson. Ten dominoval v 11 z 18 pretekov, pripísal si ďalšie tri finiše v TOP3 a zvyšné štyri preteky nedokončil. Desať víťazstiev prišlo na superspeedway tratiach, čím vytvoril rekord, ktorý vydržal až do roku 1985.