1996 Thunder Special Suzuka 100 Japan

maxresdefault

Nejvyšší série Cup Series se v devadesátých letech hned třikrát předvedla na japonské půdě. Vždy se jednalo o exhibiční klání po skončení regulérní sezóny. V roce 1996 a 1997 se jezdci utkali na krátké verzi okruhu v Suzuce. V 1998 pak na nově otevřeném oválu v Motegi. V dnešním ohlédnutí si připomeneme první exhibiční zastávku v roce 1996.

Do Japonska se vydalo třiadvacet jezdců z amerického kontinentu a pole doplnili čtyři japonští jezdci, kteří se účastnili lokálních šampionátů. V plánu bylo odjet sto kol na krátké verzi okruhu ve dvou padesáti kolových segmentech. Po prvním segmentu si první desítka prohodila restartovací pozice. 1996 Japan Program Suzuka Circuit (1)Nejrychlejší čas v kvalifikaci zajel Rusty Wallace. Na čele se udržel do osmatřicátého kola, poté ho předjel Jeff Gordon a vyhrál první segment.

Ve druhém segmentu svoji rychlost potvrdil Rusty Wallace a pět kol po restartu byl již ve vedení. To dokázal udržet až do finále. Krásný souboj o druhé místo sváděl Dale Earnhadt s Jeffem Gordon. V té době pětadvacetiletý mladík Gordon nestačil na sedminásobného šampiona a klání nakonec dokončil na třetím místě. Nejlepší japonský jezdec Keiichi Tsuchiya dokončil na patnáctém místě.

S tímto kláním se pojí ještě jistá smutná vzpomínka. Od roku 1989 řídil pace car bývalí závodník a vlastník týmu Elmo Langley. Během najíždění trati v japonské Suzuce však začal pociťovat bolesti na hrudi a než byl převezen do místní nemocnice, zemřel na infarkt.

Napsat komentář