10 faktů o NASCAR

Ve Spojených státech je více než 75 milionů fanoušků, zapálených do NASCAR, a přes 6 milionů jich každoročně navštíví závody na vlastní oči. Motoristické závody mají velkou oblibu a počet diváků se tedy každý rok zvyšuje.

Fakt 01

Největší závody jsou hned ze začátku sezóny. Po Novém roce začnou všichni stavět svůj vůz a pracují vytrvale až do prvního závodu, kterým je prestižní DAYTONA 500. Tímto je sezóna považována za zahájenou.

Fakt 02

První dva ročníky DAYTONY 500 se nejely na 500 mil. První závod se zde jel v roce 1959 a vyhrál Lee Petty, avšak nejprve byl brán za vítěze Johnny Beauchamp. Tři dny po zkoumání různých videí a fotografií bylo vítězství bylo uznáno pravému vítězi. Mohla za to špatně umístěná cílová kamera, který byla v úrovni tratě. V cíly byly 3 vozy téměř vedle sebe a tudíž bylo velmi těžké určit vítěze.

Fakt 03

První závod NASCAR se uskutečnil 19. června roku 1949 v Severní Karolíně (Charlotte). Před davem 23 tisíc diváků vyhrál Jim Roper a dostal peněžní odměnu 2 tisíce dolarů. Řídil vůz Lincoln Cosmopolitan (viz foto).

1949_charlotte

Fakt 04

Prvním bourajícím pilotem se stal Lee Petty, který havaroval ve 107. kole (úplně prvního) závodu  v Charlotte.

Fakt 05

Prvním jezdcem, který dokázal vyhrát stylem start-cíl, byl Daniel Dieringer. Podařilo se mu to v roce 1967 na dráze North Wilkesboro.

Fakt 06

Richard Petty je považován za „vynálezce“ okenní síťky, která má ochránit řidiče před poletujícími úlomky a udržet jeho ruce uvnitř vozu.

2347844_f520

Fakt 07

The King„, Richard Petty, vyhrál v jeho kariéře 200 závodů NASCAR, 7 šampionátů a dodnes je považován za nejlepšího jezdce NASCAR.

Fakt 08

Michael Waltrip drží nešťastný rekord v nejvíce odjetých závodech bez vítězství. Když vyhrál v roce 2001 tragickou Daytonu 500, při které zemřel v poslední zatáčce Dale Earnhardt senior, byl to jeho 463. start v závodě NASCAR.

Fakt 09

Janet Guthrie se v roce 1976 stala první ženou, která dokončila závod Winston Cupu. Skončila patnáctá.

Fakt 10

Lidé milují NASCAR z mnoha důvodů. Kvůli vyrovnanosti závodů, skvělým jezdcům a také kvůli bouračkám. Ty vypadají někdy opravdu hrůzostrašně, když vozy, řítící se rychlostí přes 300 km/h narazí do lemujících zdí (saferů) a následně začnou třeba i hořet.

Pod článkem je video-sestřih těch nejlepších bouraček z roku 2013. Snad přijdeš NASCARU na chuť i ty!

Napsat komentář